PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Mastitis - nie wyleczysz bez sprawnej dojarki

Mastitis - nie wyleczysz bez sprawnej dojarki

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 22-10-2014 08:00

Tagi:

Podstawą prawidłowego doju jest sprawna technicznie i odpowiednio wyregulowana dojarka. Jedynie spełnienie tego warunku umożliwia pełne wyleczenie mastitis.Często w stadach krów mlecznych zaobserwować można powracające zapalenia gruczołu mlekowego, pomimo uprzedniego ich leczenia. Utrzymująca się wysoka liczba komórek somatycznych w mleku w stadzie powinna skłonić hodowcę do skontrolowania stanu urządzeń udojowych.

Poprawny dój powinien być szybki i zapewniający całkowite opróżnienie wymienia. Szybki, tzn. trwać ok. 6 – 7 minut, czyli nie dłużej niż działa hormon odpowiedzialny za sekrecję mleka – oksytocyna. Przedłużający się dój stwarza ryzyko niecałkowitego wydojenia krowy. Pozostałe w wymieniu mleko może prowadzić do wystąpienia mastitis.

Za szybkość dojenia w dużej mierze odpowiada panujące w układzie podciśnienie. Niekorzystne jest zarówno za wysokie, jak i zbyt niskie. Dla dojarek bańkowych i rurociągowych wartość ta powinna wynosić ok. 50 kPa. Natomiast w halach udojowych wskaźnik ten może być obniżony do 42 kPa, ze względu na odmienny sposób transportu mleka.

Należy sobie uświadomić, że zły stan urządzeń udojowych wpływa niekorzystnie na całe stado. Warto więc regularnie kontrolować stan dojarki i przeprowadzać systematyczne przeglądy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • dojarz 2014-10-25 18:41:34
    co ile czasu powinno się robić przeglądy dojarki?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!