Minister podkreślił, że w ubiegłym roku kwotowym wyprodukowano w Polsce 12,6 mln ton mleka. Wracamy do produkcji z przed lat. To bardzo dobra wiadomość, ale trzeba pilnować cały czas, do czego wzywam całą branże, aby pilnować limitów produkcji - mówił Stanisław Kalemba. Równocześnie zaznaczył, że za osiem miesięcy tego toku eksport mleczarski wyniósł około miliarda euro. - To może być rekordowy rok pod względem produkcji, eksportu i salda handlowego - dodał.

Powiedział, że w związku ze zniesieniem kwotowania mleka, ministerstwo przygotowuje działania osłonowe dla małych i średnich gospodarstw, pod warunkiem rozwijania przez te gospodarstwa produkcji mleka. - Polska ma jeszcze duże rezerwy produkcji mleka. Aby mniejsze gospodarstwa nie ucierpiały w wyniku zmian na rynku mleka, ministerstwo szykuje szereg działań osłonowych. Dla nas dużą wartością są małe i średnie gospodarstwa, podobnie jak mniejsze spółdzielnie mleczarskie, które są ważne dla lokalnych społeczności - mówił szef resortu rolnictwa.

Jego zdaniem gigantomania w branży mleczarskiej nie jest dobrym pomysłem. - Nie powinno być tylko dużych przetwórców. Małe spółdzielnie są ważne i mają swoje miejsce na rynku - mówił Stanisław Kalemba.

Podobał się artykuł? Podziel się!