Stada krów mlecznych ciągle się powiększają, a trudno jest znaleźć odpowiednich ludzi do pracy przy tych zwierzętach - stąd najczęściej decyzje o zastąpieniu pracy człowieka robotem udojowym. Rozwiązaniem doju zrobotyzowanego firmy GEA Farm Technologies jest centrum udojowe, którego sercem jest robot udojowy MIone. Jest to robot o innowacyjnej konstrukcji, bowiem różni się zdecydowanie już na pierwszy rzut oka od robotów jednoboksowych.

Obecnie funkcjonuje pięć obiektów wyposażonych w dwuboksowe roboty MIone - w województwach mazowieckim i lubelskim. Łącznie pracuje zatem 10 stanowisk udojowych, zaś w najbliższym czasie uruchamiane będą kolejne instalacje, w tym również trzyboksowa. Postanowiliśmy odwiedzić dwa z już funkcjonujących gospodarstw, by zaprezentować nieco inne podejście do doju z wykorzystaniem robotów udojowych. I koncepcji centrum udojowego GEA Farm Technologies.

ZUPEŁNIE INNA BAJKA O DOJU ZAUTOMATYZOWANYM

Na pierwszy rzut oka widać podstawową różnicę, czyli możliwość obsługi nie jednego stanowiska udojowego, a większej ich liczby przez jedno ramię (ramię z kamerą) - możliwa jest obsługa do 5 boksów udojowych przez jedną kamerę. Kolejne różnice choć nie są aż tak widoczne, to na pewno odróżniają robota MIone od innych tego typu urządzeń oferowanych na rynku.

Pierwszą różnicą jest konstrukcja MIone. W odróżnieniu od innych robotów zbudowany jest on w całości ze stali kwasoodpornej. Wizualnie być może nie odgrywa to wielkiej roli, a cenowo na pewno jest droższe. Jednak wielkim atutem tego rozwiązania jest zdecydowanie większa żywotność tego urządzenia w środowisku i klimacie, jaki panuje w oborze.

Ramię robota z kamerą przemieszcza się między boksami udojowymi po specjalnej szynie i ma w zasadzie jedną funkcję, a jest to przyłączenie aparatu udojowego oddzielnego dla każdego stanowiska i spozycjonowanie go pod ciałem krowy. Podłączenie aparatu udojowego kierowane jest przez kamerę 3D, która rejestruje położenie i kształt strzyków. Po założeniu aparatu udojowego, kamera wyjeżdża spod krowy, jedzie do kolejnego boksu bądź czeka w gotowości również na zewnątrz.