Przejęcie kar za nadprodukcję mleka w ubiegłym roku swoim dostawcom zaproponowała Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem.
 
- Jest to jednak nadal sprawdzane na zgodność z prawem przez zespół prawników – mówi prezes Mlekovity.

Owo przejęcie kary za nadprodukcję mleka miałoby się wiązać z podpisaniem aneksu do umowy dostaw mleka przez okres nie krótszy niż 10 lat.

- Każdy rolnik, który przekroczył indywidualną kwotę ma możliwość skorzystania z naszej propozycji, lecz nie jest to żaden nakaz. Zainteresowanie tematem jest różne, a najczęściej pytają o nie młodzi rolnicy – mówi Marek Pawluk kierownik skupu Mlekovity.

Jak informuje portal farmer.pl kierownik skupu SM Mlekovita, z centralnej jednostki Mlekovity w Wysokiem Mazowieckiem liczba dostawców, którzy przekroczyli swoje limity to ponad 2 tys., w sumie to kwota ok. 800 tys. zł. Łączna kwota kar jaką zobowiązani są zapłacić dostawcy wszystkich jednostek SM Mlekovita to 1,5 mln zł.

W ubiegłym roku kwotowym 2012/2013 swoje limity produkcyjne przekroczyło w całej Polsce ponad 57 tys. dostawców. Łączne przekroczenie krajowej kwoty wyniosło 13 mln kg, czyli 0,13 proc., a opłata jaką Polska musi uiścić z tytułu nadprodukcji to ponad 15 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!