To już o 20 % mniej, niż przed rokiem i prawie o 1/3 mniej niż w grudniu. A będzie jeszcze taniej. W październiku średnia cena może spaść poniżej 90 groszy – bo sytuacja na rynku mleczarskim jest coraz gorsza.

artykuły mleczarskie zł/kg

hurtowe ceny zbytu

odtłuszczone mleko w proszku 5,80 – 6,00

sery dojrzewające

Podlaski, Zamojski, Morski 10,00 – 10,50

masło w blokach 8,00 – 8,50

źródło KZSM


Mleko w proszku kosztuje teraz poniżej 6 złotych za kilogram. Podstawowe sery dojrzewające takie jak Podlaski, Zamojski czy Morski mleczarnie sprzedają po 10 złotych za kilogram. Masło w blokach po 8. To dramatycznie niskie ceny – tłumaczą mleczarze. Po zeszłorocznej hossie nie ma już śladu.

mleko zł/l

ceny skupu netto

woj. opolskie 1,07

woj. dolnośląskie 1,03

woj. zachodniopomorskie 1,02

woj. śląskie 1,01

woj. podlaskie 0,99

woj. wielkopolskie 0,97

źródło GUS


W ubiegłym roku za granicę udało nam się wysłać połowę z blisko 260 tysięcy wyprodukowanych serów i to uzyskując dobre ceny. Teraz cały towar może zostać w kraju, bo zachodni kontrahenci chcą płacić za kilogram niewiele ponad 2 euro, czyli około 8 złotych. Na razie mleczarnie i tak nie mają wyjścia i mimo nieopłacalnych stawek nadwyżki muszą wysyłać za granicę. Ale jak oceniają ich eksportowe przychody spadną o ponad połowę. W tej sytuacji ceny za mleko mogą tylko spadać – tłumaczą przetwórcy.

mleko zł/l

ceny skupu netto

woj. łódzkie 0,87

woj. mazowieckie 0,87

woj. podkarpackie 0,88

woj. kujawsko-pomorskie 0,92

woj. warmińsko-mazurskie 0,94

źródło GUS


Powyżej złotówki za litr mleka we wrześniu płaciły tylko mleczarnie w 4 województwach. Na Opolszczyźnie, Śląsku i Dolnym Śląsku oraz w Zachodniopomorskiem. Najniższe stawki poniżej 90 groszy za litr obowiązywały z woj. łódzkim, mazowieckim i na Podkarpaciu.

Źródło: Agrobiznes/ Agnieszka Niemcewicz

Podobał się artykuł? Podziel się!