PRZEGLĄD PRASY: Z danych Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich wynika, że w porównaniu do maja ubiegłego roku ceny mleka w skupie wzrosły o 7 proc – pisze Barbara Kociakowska. Natomiast artykułów mleczarskich ponad 4 proc. Najbardziej podrożała tzw. galanteria, czyli jogurty, kefiry, serki – o około 8 proc.

Myślę, że ceny produktów mleczarskich jeszcze trochę wzrosną – mówi Waldemar Broś wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
Za granicą jest duże zapotrzebowanie na polskie artykuły mleczarskie – przyznaje Dariusz Sapiński prezes SM Mlekovita w Wysokim Mazowieckim. Kiedyś liczył się bogaty rynek amerykański i Unii Europejskiej. Kraje Trzeciego Świata na „mapie mleczarskiej” nie istniały. To właśnie tam nastąpił znaczny wzrost spożycia mleka i jego przetworów. Na przykład w Chinach jest bardzo duże zapotrzebowanie na jogurty. Artykuły mleczne sprzedają się też dobrze w Algierii, Azji Południowej, krajach arabskich.

U nas nie było jeszcze systemowych podwyżek . Dostawcy otrzymali tylko jednorazową premię. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości ceny mleka w skupie mogą pójść w górę. Wtedy gdy na rynku będzie utrzymywać się dobra koniunktura – mówi Jan Braun, główny księgowy OSM Piątnica

Źródło: Kurier Poranny

Podobał się artykuł? Podziel się!