KE złożyła 4 propozycje „miękkiego lądowania” dla sektora mleka. Komisja Europejska wydała na początku kwietnia br. raport szacujący różne scenariusze wpływu zniesienia kwot mlecznych na rynek mleka Unii Europejskiej w całości i każdego z państw członkowskich z osobna.

Według jednego ze scenariuszy, 1% wzrost kwot przed ich zniesieniem (dokonywany w okresie 2009-2015) sprawiłby, że tylko w niewielu państwach członkowskich limity zostałyby w pełni wykorzystane: w Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Irlandii, Austrii i na Węgrzech. Wzrost dla całej UE wyniósłby 0,7%. Ten scenariusz jest podobno najbliższy wizji, jaką Komisja chce zaproponować w Kontroli Funkcjonowania Programu (Health Check).

Roczny wzrost o 2% doprowadziłby do 0,8% zwyżki dla całej Wspólnoty, a z pełni nowych możliwości skorzystałyby jedynie Holandia, Hiszpania i Austria. Za to w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Czechach produkcja znacząco spadłaby.

Trzeci scenariusz to zniesienie kwot od 2009 r. (mało realne), a czwarty – zniesienie kwot w 2015 roku bez dokonywania wcześniej żadnych zmian.

W raporcie omawia się też propozycję zniesienia karnych opłat wyrównawczych od nadprodukcji w celu zachęcania do zwiększania produkcji. Takiego rozwiązania domaga się Austria, które złożyła oświadczenie w tej sprawie. Chce elastycznego stosowania kar za nadprodukcję w mleku oraz zmniejszenia lub zniesienia współczynnika zawartości tłuszczu.

Dobiega okres, w którym KE przedstawi publicznie ocenę funkcjonowania WPR i zaproponuje konkretne rozwiązania prawne zmian w polityce rolnej. Ma to nastąpić około 20 maja br.

Źródło: farmer.pl/ FAMMU/FAPA

Podobał się artykuł? Podziel się!