Najnowsze badania opublikowane przez naukowe czasopismo Food Chemistry, sugerują, że mleko ekologiczne jest mniej zdrowe niż mleko krów z chowu konwencjonalnego Mleko krowie pochodzące z gospodarstw ekologicznych zawiera trzy razy mniej jodu niezbędnego do rozwoju mózgu u niemowląt niż mleko z gospodarstw konwencjonalnych.

Jak twierdzą naukowcy, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, które spożywają mleko krowie z gospodarstw ekologicznych, mogą narażać swoje dzieci na ryzyko utraty zdrowia. Również mleko UHT zawiera niska zawartość jodu.

Zwolennicy mleka ekologicznego podkreślają, że mleko to ma więcej korzystnych składników odżywczych oraz kwasów tłuszczowych omega-3 niż mleko krów z gospodarstw konwencjonalnych. Substancje te oddziałują pozytywnie na zdrowie ludzkie. Jednakże naukowcy z Wielkiej Brytanii uważają, że krowy z gospodarstw ekologicznych, które otrzymują ograniczoną zawartość mikroelementów w diecie, produkują mleko o niskiej zawartości jodu.

Jod ma duży wpływ na kształtowanie mózgu, co w przyszłości przekłada się na rozwój intelektualny organizmu. Przeprowadzone badania jednak nie sugerują, że ludzie spożywający mleko z gospodarstw ekologicznych mają niższy poziom jodu w organizmie, ponieważ zależy on od ilości spożywanego mleka oraz innych konsumowanych produktów spożywczych.

Pierwiastek ten pełni głównie rolę w procesach metabolicznych ustroju człowieka. Wchodzi w skład hormonów tarczycy, które regulują wzrost i dojrzewanie komórek ustrojowych. Zawartość jodu w organizmie dorosłego człowieka wynosi około 15-30 mg.

Niedobór jodu u dorosłych ludzi powoduje niedoczynność tarczycy oraz upośledzenie funkcji psychicznych, natomiast u kobiet w ciąży może być przyczyną poronień lub wczesnych porodów. Najgroźniejsze i nieodwracalne skutki deficytu jodu dotyczą życia płodowego. Brak tego pierwiastka objawia się zmianami w centralnym układzie nerwowym płodu.

Średnia zawartość jodu w mleku krów wynosi 82-98 μg/litr. Największa ilość jodu znajduje się w produktach pochodzenia morskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!