Ostatnie nowości na rynku produktów mleczarskich pokazują, że zdaniem przetwórców, konsumenci chcą kupować tradycyjne produkty ale w nowej odsłonie. Zamiast stawiać na coraz to bardziej innowacyjne przetwory z kategorii galanterii mlecznej, mleczarnie stawiają na produkty bez GMO, bez laktozy bądź zawierające w swojej cenie dodatkowy zysk dla producentów mleka.

Pomimo założeń polskiego rządu, że pasze pochodzące z organizmów genetycznie modyfikowanych będą legalne w naszym kraju jeszcze do początku 2021 r., jedna z mleczarni już wprowadziła zakaz stosowania pasz z GMO dla swoich dostawców. Od początku lipca 2016 r. na produktach z OSM Piątnica widnieje dodatkowy znak informujący, że wytworzono je z mleka pochodzącego od krów, karmionych paszami wolnymi od modyfikacji genetycznych (GMO). Jak przyznaje spółdzielnia jest to odpowiedź na wzrastające potrzeby konsumentów oraz przygotowanie się do nadchodzących regulacji prawnych.

Takie działanie wymaga od spółdzielni ścisłej kontroli prowadzonej zarówno bezpośrednio w gospodarstwach jak i u producentów pasz, którzy dostarczają je rolnikom. Wprowadzenie nowego oznaczenia na produktach było poprzedzone 3 miesięcznym okresem żywienia krów paszami wolnymi od GMO.

Kolejną grupą produktów, które coraz bardziej są obecne na polskim rynku są przetwory mleczne bez laktozy. Mleczarnie rozszerzają ofertę produktów pozbawionych cukru mlecznego w odpowiedzi na popyt tego rodzaju przetworów. Wynika on z dyskomfortu, jaki odczuwają osoby z nietolerancją laktozy po spożyciu produktów zawierających cukier mleczny, przez co unikają kontaktu z produktami mlecznymi, bądź szukają przetworów bez laktozy.

W ostatnim czasie na wprowadzenie mleka bez laktozy zdecydowała się OSM Piątnica, rozszerzając ofertę o mleko "Wiejskie bez laktozy". Jak podaje producent, "Wiejskie bez laktozy" pozbawione jest charakterystycznego słodkiego posmaku, który posiadają inne mleka bez laktozy.

Bogatą ofertę produktów bez laktozy posiada także OSM Łowicz. Wśród produktów z białego surowca, z których podczas przetwarzania został wyeliminowany cukier mleczny, znajdują się m.in. serek wiejski, śmietany, mleko. Także Mlekovita zdecydowała się na wypuszczenie na rynek bezlaktozowych wersji swoich najpopularniejszych produktów: pełnotłustego mleka, Serka Wiejskiego oraz twarogu Klinek.