W dniu 1 czerwca 2016 roku sfinalizowano transakcję zwiększającą globalną siłę rynkową Grupy Mlekovita poprzez poszerzenie jej o Zakład Mleczarski Lacpol w Łaszczowie. Jest to założony w 1999 roku zakład o powierzchni ok. 9 ha położony na Lubelszczyźnie - czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Grupy Mlekovita.

Zakład Mleczarski Lacpol w Łaszczowie skupuje mleko z terenów województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Produkuje mleko w proszku odtłuszczone, mleko zagęszczone słodzone, serwatkę w proszku, sery dojrzewające typu holenderskiego, sery Mozzarella, sery Cagliata i masło. Jest to nowoczesny zakład, posiadający certyfikaty oraz uprawnienia eksportowe do wielu krajów.

- Zakład w Łaszczowie posiada certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności FSSC 22000 oraz uprawnienia do wywozu produktów mleczarskich, obok rynków UE na rynki aż 17 państw trzecich (Albania, Armenia, Kuba, Ukraina, Turkmenistan, Arabia Saudyjska, Egipt, Singapur, Wietnam, Bangladesz, Pakistan, Iran, Jemen, Mołdawia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nigeria, Panama). Dysponuje również nowoczesnym akredytowanym magazynem o powierzchni ok. 1100 m2 – podaje Mlekovita.

Jak czytamy w oświadczeniu Grypy, transakcja wpłynie na optymalizację kosztów produkcji, przerobu, logistyki oraz wzmocni pozycję Mlekovity jako lidera i stworzy nowe możliwości dla dalszego rozwoju, ale przede wszystkim pozwoli wykorzystać moce przerobowe Zakładu Mleczarskiego w Łaszczowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!