Ecolacteo to innowacyjny system, który odzyskuje ciepło wytwarzane przez agregat chłodniczy, by wykorzystać je do podgrzania zbiornika z ciepłą wodą użytkową do 55°C i więcej, niezależnie od temperatury otoczenia.

W odróżnieniu od tradycyjnych systemów odzysku, Ecolacteo może odzyskiwać całe ciepło z fazy schładzania i skraplania. W tym celu uruchamiane są kolejno, w jednym cyklu chłodzenia, dwa następujące po sobie tryby działania. W pierwszej fazie cyklu, „tryb pompa ciepła” powoduje ogrzewanie wody i przesądza o ogólnej sprawności energetycznej. Dzięki zastosowaniu skraplacza wodnego, a nie powietrznego, całe ciepło odzyskiwane z mleka oraz wytwarzane przez agregat przekazywane jest do zbiornika z wodą za pośrednictwem wymiennika ciepła. W ten sposób woda w zbiorniku ogrzewa się bardzo szybko. Kiedy cała woda zostanie podgrzana, system automatycznie przechodzi w tryb „zoptymalizowane chłodzenie”. Dzięki tej dwufazowej metodzie, wystarczy schłodzić jeden litr mleka z 35 do 3°C by podgrzać jeden litr wody z 12 do 55°C.

Producent mleka korzysta w ten sposób z bezpłatnej możliwości podgrzania wody i to zaraz po rozpoczęciu dojenia, nawet w okresie spadku wydajności mlecznej krów.

Galactea oferuje również pełną gamę schładzalników do mleka, otwartych i zamkniętych, z automatycznym systemem mycia, marki Pro-Inox. Schładzalniki te, o pojemności od 900 do 16 000 litrów, wyposażone są w agregaty chłodnicze o wysokiej sprawności energetycznej. Pozwalają one uzyskiwać do 30 proc. oszczędności energii, o każdej porze roku, przy niewielkim natężeniu prądu.

By osiągnąć ten rezultat, energooszczędne agregaty chłodnicze PRO-INOX wyposażone są w szereg wysokowydajnych podzespołów: sprężarkę typu Scroll, skraplacz przystosowany do pracy w warunkach tropikalnych, zapewniający chłodzenie mleka o każdej porze roku oraz wentylator o zmiennej prędkości, który w zimie chroni mleko przed zamarznięciem. Podobał się artykuł? Podziel się!