Spośród czynników genetycznych, największy wpływ na ilość witaminy E w mleku ma rasa. Mleko krów rasy montbeliarde w porównaniu do rasy holsztyńsko - fryzyjskiej jest bogatsze w omawianą witaminę.

Natomiast wśród czynników środowiskowych największe oddziaływanie na zawartość witaminy E w mleku krów ma żywienie - zarówno sezon jak i skład dawki pokarmowej:

- W okresie żywienia letniego najlepszym źródłem wielu witamin - A, E czy D jest zielonka pastwiskowa. Wynika to z dużej koncentracji tokoferoli i β-karotenu w runi pastwiskowej.

- W okresie zimowym głównymi paszami stosowanymi w żywieniu bydła mlecznego są kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki. Są to pasze konserwowane, a procesy takie jak kiszenie powodują straty witaminy E w paszy.

Badania pokazują, że dodatki tłuszczowe takie jak olej rybi czy nasiona lnu są doskonałymi paszami powodującymi wzrost zawartości witaminy E i A w mleku krów. Dodatkowo obniżają zawartość komórek somatycznych w mleku. Ponadto, stosowanie dodatków tłuszczowych podnosi wartość energetyczną i smakowitość pasz, a także korzystnie wpływa na zdrowie zwierząt ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych z grupy omega-3.

Stosowanie tłuszczowych dodatków w diecie krów powoduje także spadek zawartości cholesterolu we krwi oraz niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych w mleku. Jednak nadmierna ilość w dawce może powodować zaburzenia równowagi pH żwacza. Udział komponentów tłuszczowych powinien stanowić nie więcej jak 2 - 4% dawki pokarmowej krów mlecznych.

Niestety, największym problemem jest wciąż wysoka cena dodatków tłuszczowych. Na rynku polskim, firmy oferują olej rybny w cenie ok. 35 zł za 10 litrów. Natomiast ceny nasion lnu oscylują w granicach 3,5 - 6,5 zł/kg i można je zakupić nawet w aptece.

Podobał się artykuł? Podziel się!