Na XXV Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych na ringu krów mlecznych ocenę bydła prowadził John Gribbon, światowej klasy sędzia z Wielkiej Brytanii. – Widzę dużą różnicę pomiędzy tym co było 5 lat temu w Polsce, a tym co jest teraz. Poziom jest bardzo wysoki – powiedział Gribbon. – Zwierzęta rywalizujące na ringu to pierwsza klasa, zdecydowana czołówka w polskiej hodowli – mówił dr Zbigniew Lach, główny hodowca OHZ Osięciny.

Na ringu o wyróżnienia walczyło ponad 185 krów i jałówek ras mlecznych: polskiej holsztyńsko fryzyjskiej, polskiej czerwonej, jersey, simentalskiej oraz montbeliarde. Ocena trwała już od rana, we wtorek 13 wrzesnia i cały czas cieszyła się dużym zainteresowaniem hodowców i zwiedzających.

Najważniejszymi nagrodami, o które rywalizowali hodowcy były oczywiście trzy superczempionaty: w kategorii jałówek, krów oraz krów ras kolorowych. Wszystkie trzy trafiły do spółek Agencji Nieruchomości Rolnych. Superczempionem wystawy w kategorii jałówek została Juta 15 (PL-00518828309-2) hodowli Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny. Jałówka pochodzi po polskim buhaju Orlik.

Na superczempiona w kategorii krów w laktacji wybrano Lawendę (PL-005148333-2), krowę w drugiej laktacji, której wydajność wyniosła 12180 kg mleka. Właścicielem krowy jest Ośrodek Hodowli Zarodowej Lubiana.

Superczemoionem wśród krów innych ras została krowa rasy Jersey o imieniu Jeżyna 44 (PL-00508112482-9) hodowli Stadniny Koni Michałów. Podobał się artykuł? Podziel się!