W poprzednim numerze "Farmera" opisaliśmy systemy pomagające hodowcom w wykrywaniu rui u krów. Są to urządzenia bardzo dokładne oraz niemalże bezobsługowe. Jednak ich wadę stanowi wysoki koszt zakupu, który zwraca się w stadach o większej liczbie zwierząt. Na szczęście, na rynku są dostępne również rozwiązania, których zakup nie wiąże się ze znacznym wydatkiem, mogą więc znaleźć zastosowanie w stadach o średniej wielkości.

Znaczną grupę produktów pomagających w wykrywaniu rui stanowią narzędzia wykorzystujące typowe zachowanie krów w okresie rujowym - obskakiwanie. W tradycyjnej metodzie wykrywania najlepszego momentu na krycie obsługa stada musi monitorować zwierzęta i notować zaobserwowane zachowania. W krajach przodujących w produkcji mleka, takich jak USA i Nowa Zelandia, hodowcy bydła mlecznego wykorzystują różnego rodzaju naklejki oraz farby, które poprzez łatwo zauważalną zmianę koloru informują o tym, czy samica była obskakiwana.

DETEKTORY PLASTROWE KAMAR

Kamar Heatmount Detectors są to plastrowe detektory rui krów, które mają formę prostokątnej naklejki umieszczanej na części krzyżowej ogona. Poprzez zmianę koloru informują o wystąpieniu odruchu tolerancji u samicy. Jeśli krowa pozwala na obskakiwanie, to inne osobniki, naciskając mostkiem na urządzenie, powodują zmianę jego zabarwienia z białej na czerwoną. Dzięki zastosowaniu mechanizmu, który aktywuje się dopiero wtedy, jeśli nacisk na detektor trwa ponad 3 sekundy, zmniejszone jest ryzyko fałszywego alarmu wywołanego przypadkowym obskakiwaniem.

Detektory Kamar nie są aktualnie oferowane w dystrybucji na terenie Polski. Możne jest natomiast kupić przez internet bezpośrednio z USA bądź z Wielkiej Brytanii. Koszt jednego detektora w zależności od liczby sztuk w opakowaniu oraz kosztów przesyłki waha się granicach 4-10 zł.

MALOWANIE NASADY OGONA

Kolejnym sposobem monitorowania obskakiwania samic w rui przez inne osobniki jest malowanie ich ogona u nasady. Stosuje się do tego specjalne farby. Po przez częste obskakiwanie zwierzęta wycierają farbę z części krzyżowej ogona samicy, która jest w rui. Dzięki temu łatwo rozpoznajemy krowy, które prawdopodobnie są w rui.

Jednym z przykładów farby przeznaczonej do takich zastosowań jest Reveal firmy Genex - specjalna, nietoksyczna farba produkowana na bazie wody. Substancja ta zawiera w składzie gorycz, która zapobiega zlizywaniu farby przez zwierzęta. Jak podaje producent, jedna butelka o pojemności 0,5 l, kosztująca na stronie producenta ok. 40 zł, wystarczy na pomalowanie 75-100 samic. Jeśli samica nie jest obskakiwana, farba utrzymuje się na sierści przez kilka tygodni, jednak zaleca się poprawienie malowania co 7-10 dni. Środek dostępny jest w jaskrawych kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym oraz niebieskim.