Coraz częściej opisywane są w literaturze przypadki zarażenia stad bydła Neospora caninum. Jest to bardzo groźny pasożyt, o czym świadczą wyniki badań prowadzonych w różnych krajach, które wykazały że ok. 20 proc. poronień jest wywołanych neosporozą.

Żywicielem ostatecznym tego pasożyta są m.in. psy, w których organizmie Neospora caninum przechodzi rozwój płciowy. Zakażenie bydła następuje poprzez zjedzenie paszy zabrudzonej np. psimi odchodami, zawierającymi oocyty.

Do organizmu psów pasożyt trafia za pośrednictwem błon i wód płodowych a także poronionych płodów pochodzących od samic, nosicielek neosporozy. Dlatego wszelkie pozostałości po porodach oraz poronieniach powinny być zabezpieczane oraz utylizowane. Celowa jest również dezynfekcja kojców porodowych.

Jak dotąd nie ma skutecznej metody leczenia neosporozy, dlatego jedyną opcją są okresowe badania serologiczne oraz usuwanie zarażonych osobników ze stada. W krajach najbardziej dotkniętych inwazją tego pasożyta, prowadzi się szczepienia, które dotychczas, nie przyniosły zadowalających efektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!