PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Niemcy: cena mleka pokrywa tylko 65 proc. kosztów produkcji

Niemcy: cena mleka pokrywa tylko 65 proc. kosztów produkcji W branży mleczarskiej znów mówi się o potrzenie ograniczenia produkcji mleka, fot.Ł.Ch.

Autor: Łukasz Chmielewski/EMB

Dodano: 19-01-2016 08:30

Tagi:

Według Europejskiej Rady Mleka (EMB) o poważnym kryzysie na rynku mleka świadczy duży rozdźwięk między ceną mleka, a kosztami jego produkcji. Sytuacja wymaga poważnych i zdecydowanych działańOpublikowane ostatnio przez BAL (Niemiecki Urząd Rolnictwa i Socjologii Rolnej) dane dotyczące kosztów produkcji mleka, nie pozostawiają wątpliwości, że jest to poważny kryzys na rynku mleka. W październiku 2015 roku uśrednione koszty produkcji kilograma mleka wyniosły 44,37 euro centów, przy cenie skupu mleka na poziomie 29,01 euro centów.

Problem ten nie występuje tylko w Niemczech. W innych krajach europejskich również ceny znajdują się poniżej granicy 30 euro centów. Przykładowo, w Danii i Holandii producenci otrzymują tylko 29 euro centów, w Belgii cena od miesięcy wisi na poziomie 25 euro centów. Na Litwie było to zaledwie 20 euro centów na koniec 2015 roku, z czego niektórzy producenci otrzymywali tylko 10 euro centów za kilogram mleka. Dla porównania w Polsce w tym okresie cena mleka surowego wynosiła ok. 27 euro centów.

Według EMB przy obecnych realiach niemieccy, producenci podobnie jak ich europejscy sąsiedzi, ponoszą ogromne straty. Zdaniem organizacji ilość produkowanego mleka należy z powrotem ograniczyć.

Jednakże, w okresach krytycznych cen, poszczególni producenci są zmuszeni produkować więcej, w celu zmniejszenia kosztów jednostkowych. Stąd propozycja, aby wprowadzić ogólny przepis, oparty na dobrowolnym ograniczeniu podaży, powiązanym jednocześnie z wynikającą z tego tytułu gratyfikacją.

Choć nie minął jeszcze rok od zniesienia kwot mlecznych w Unii Europejskiej, w branży już mówi się o potrzebie ograniczenia produkcji, jako kole ratunkowym dla coraz trudniejszej sytuacji w mleczarstwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • rolnik6666 2016-01-19 20:18:35
  a co mnie szkopy obchodzą niech ich szlak trafi
 • Mleczarek 2016-01-19 19:10:18
  U mnie koszt produkcji 1 litra mleka to 60 gr. W skupie 1 zł 15 gr. Tragedii nie ma.
 • Lewar 2016-01-19 11:57:51
  poznańska pyrko jak żeś szkoły pokończył to jakim cudem nie zarabiasz na swojej wiedzy i doświadczeniu (coś poszło nie tak ) jaki masz średni dzień laktacji w stadzie, jaki jest u ciebia w1w ??? popacz popraw i zarabiaj pieniądze }:)
 • kissmy... 2016-01-19 09:40:28
  może po prostu niemiecki rolnik wysoko ceni swoją pracę, o kosztach można rozmawiać jeśli przedstawi się je w kilku ujęciach; inną amortyzację będzie miał rolnik pastwiskowy a inną robotowy ze stanowiskiem za 100 tys zł, podobnie jest z robocizną
 • pyrka 2016-01-19 09:09:31
  u nas też ok 80% kosztów pokrywa cena, przy cenie netto 1.08 a kosztach 1.32-1.35, w kosztach zawiera się pasza treściwa, objętościowa, weterynaria, paliwo , prąd, inseminacja , robocizna, amortyzacja,wszelkie dodatki maści oleje środki do mycia urządzeń, techniczne sprawy poidła części itp, jakby jeszcze policzyć odchów jałówek bo ja liczę że wstawiana jałówka do stada po wycieleniu 5.000 netto - koszt jej chowu ok 4.000 tys to rentowność lekko wzrasta bo tak to koszt o kilka groszy w górę, ale koszty ponoszone na wychów młodzieży zwracają się dopiero gdy dana jałówka zaczyna się doić w sumie to się dzisiaj nie zwracają a jeszcze pogłębiają stratę, ogólnie to zawsze mi babcia mówiła jak się nie będziesz uczył to krowy będziesz doił ja studia skończyłem sam co prawda nie doję ale hoduję więc to to samo babcia miała racje.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!