Niemiecki Związek Sektora Mleczarskiego (MIV) w czwartek 4 czerwca szacował straty na 50 mln euro i obawiał się rychłych niedoborów. Związki rolnicze domagają się podwyżek cen skupu z poziomu nawet 27 do 43 eurocentów za kg.
Rolnicy zyskali poparcie niektórych producentów mieszanek paszowych, którzy nie żądają natychmiastowej zapłaty za towar, czekając na koniec strajku. Podjęto próby porozumienia się przywódców rolników z przedstawicielami sektora handlu detalicznego, od których żądano przywrócenia w sklepach 15 eurocentów więcej za litr.

(...) Strajkiem zajął się Federalny Urząd Antymonopolowy (BKA), wszczynając przeciwko BDM śledztwo za apele o zaprzestanie dostaw mleka.
Przetwórcy nie chcą słyszeć o podwyżkach, jeśli handel nie zapewni im stałych marż, czyli przeniesienia podwyżki na klientów (1/3).

W wielu częściach kraju ceny skupu podskoczyły w ostatnich dniach z 28 do około 40 eurocentów za kg. (...) Po rozwiązaniu konfliktu o ceny skupu wspierający rolników minister rolnictwa Seehofer miał zwołać szczyt mleczarski i omawiać ramy funkcjonowania mleczarstwa w Niemczech.

Tymczasem Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ostro skrytykowała działania niemieckich rolników. Reprezentant OECD  oskarżył ich o to, że "ronią krokodyle łzy nad spadkiem cen skupu z rekordowego zeszłorocznego poziomu zamiast tańczyć z radości, że wciąż są one znacznie wyższe niż np. dwa lata wcześniej". Obecny spadek cen uzasadnił on sezonowością i lekkim trendem spadkowym na światowych rynkach.

Rolnicy wyszli na drogi również we Francji, krajach Beneluksu, Danii, Austrii, Włoch oraz Szwajcarii. Oczywiście oni także nie dostarczają do mleczarni surowca. Sukcesem Szwajcarów jest podwyżka cen skupu o 6 rappów (4 eurocenty) za kg mleka, który koncerny spożywcze natychmiast przeniosły zresztą na konsumentów, podnosząc ceny detaliczne. Cena skupu mleka w Szwajcarii jest wyższa niż w UE - 75 rappów za litr (ok. 45 eurocentów za kg), a mimo to farmerzy narzekają, że nie pokrywa już ona kosztów produkcji.

Źródło: FAMMU/FAPA, farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!