Nobi konkurował o tytuł czempiona w kategorii buhajów powyżej 24 miesięcy rasy Highland  z dwoma innymi buhajami i okazał się najpiękniejszy. Wszystkie trzy buhajki pochodzą z gospodarstwa ekologicznego "Na Dołach" pana Marka Piątka.

Na ringu wśród czempionów pozostałych ras prezentował się bardzo oryginalnie, nie tylko ze względu na niewielki kaliber, ale także na piękne poroże i długą sierść.

Bydło rasy Highland poszukiwane jest szczególnie przez gospodarstwa agroturytyczne. Jest to jedna z najstarszych zarejestrowanych ras bydła mięsnego na świecie i jedna z najmniejszych ras bydła mięsnego. Zwierzęta są mało wymagające odnośnie środowiska, nawet w ostrym klimacie mogą być utrzymywane przez cały rok bez pomieszczeń, na powietrzu.

Utrzymują bardzo dobrą kondycję i zdrowie w warunkach ekstensywnego żywienia. Wytrzymują surowe warunki klimatyczne, w których inne rasy bydła nie miałyby szans przetrwania.

Oprócz charakterystycznego jasnobrązowego umaszczenia, zdarzają się także osobniki czarne, białe oraz srebrne. Cechą charakterystyczna dla tej rasy jest podwójna okrywa włosowa: zewnętrzną warstwę tworzą włosy bardzo długie i grube, a wewnętrzną miękkie i puszyste. Na głowie charakterystyczna grzywka zasłaniająca oczy długimi kosmykami. Skóra jest miękka i elastyczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!