PFHBiPM we współpracy z wybitnymi naukowcami, wśród których znajdują się m.in. prof. Zygmunt M. Kowalski, czy prof. Włodzimierz Nowak jest w trakcie realizacji projektu SARA, którego celem jest ograniczenie występowania podostrej kwasicy żwacza w stadach krów mlecznych.

- Może nam się uda znaleźć jakiś parametr w mleku, który pozwoli na ocenienie, czy mamy do czynienia z SARA. Na dziś głównymi parametrami są tu procent tłuszczu i stosunek zawartości tłuszczu do białka w mleku – zapowiada prof. Kowalski.

Po zakończeniu projektu i uzyskaniu zakładanych wyników, ocena zagrożenia podostrą kwasicą żwacza zostanie prawdopodobnie wprowadzona jako kolejny parametr w ocenie użytkowości mlecznej krów. Jest więc szansa, że przyniesie podobne rezultaty, jak wprowadzona w poprzednim roku usługa „ketonowa”.

O projekcie wspomniał prof. Kowalski na tegorocznym Podlaskim Forum Bydła w Piątnicy. Wyniki oceny użytkowości mlecznej krów rozbudowywane są o kolejne parametry, co stanowi dobre źródło informacji o zwierzętach. Pracownicy PFHBiPM pytali również hodowców czego jeszcze oczekiwaliby od oceny.

Podobał się artykuł? Podziel się!