“Farmerzy od dłuższego czasu dopytywali się o taki system. Rozwinęliśmy projekt AMR™ w kierunku spełnienia trzech zasadniczych korzyści klienta: zyskowności, lepszego zarządzania i elastyczności” powiedział Andrew Turner, vice prezydent DeLaval.

System będzie pracował w oparciu o 2 roboty przygotowujące strzyki, oraz 2 roboty zakładające kubki udojowe. Tak więc, 4roboty będą pracować z 4 krowami w tym samym czasie. Dodatkowo piąty robot będzie dokonywał dezynfekcji poudojowej strzyków. Funkcje te są całkowicie zautomatyzowane, każdy z robotów wykorzystuje kamerę która widzi strzyki w trzech wymiarach (3D).

Pierwsze sprzedane systemy osiągną wydajność do ok. 90 krów na godzinę, w zależności od ilości zainstalowanych robotów. Elastyczność jest jednym z podstawowych kryteriów rozwoju tego produktu. Wydajność AMR™ może być wykorzystana w różny sposób, w zależności od różnych form zarządzania farmą mleczna. Przykładowo, system może doić 540 krów trzykrotnie lub 800 dwukrotnie w ciągu doby, a także możliwe są rozwiązania pośrednie.

“Mniejsza farma może także rozpocząć prace AMR z niższą wydajnością, i zainstalować w początkowym okresie jeden robot przygotowawczy, i jeden zakładający osiągając wydajność ok. 50krów na godzinę” wyjaśnił Andrew Turner..

Krowy wchodzą do dojarni w ten sam sposób jak do dzisiejszej karuzeli HBR. Obsługa krowy rozpoczyna się na punkcie przygotowania strzyków. Bramka wejściowa zawiera elektroniczna identyfikacje, więc ułożenie strzyków jest wstępnie znane dla robotów, które za pomocą kamer dokonują dokładnego rozpoznania ich położenia.. Strzyki są myte, osuszane i przygotowywane do doju dokładnie tak jak w systemie dobrowolnego doju DeLaval VMS. Następnym krokiem jest założenie kubków udojowych, po czym krowa jedzie na karuzeli aż do zakończenia doju - do stanowiska obsługiwanego przez piąty robot dezynfekujący wymię. Po tej czynności krowa opuszcza dojarnię.

“Dobór Wielkości platformy będzie zależeć od kilku czynników. Głównym kryterium musi być osiągnięcie maksymalnej wydajności. Będzie też można dokonać sprawdzenia czy istniejące karuzele HBR mogą by przystosowane do pracy automatycznej, każda instalacja musi być sprawdzona pod tym kątem indywidualnie.,” dodał A Turner..

W DeLaval AMR™ odbywa się dój ćwiartkowy, jest mierzona przewodność mleka i wykrywane są ślady krwi w każdej ćwiartce- tak jak w DeLaval VMS. Dla zapewnienia właściwej higieny doju, po doju jest automatycznie oczyszczana podłoga za pomocą spryskiwacza i ramienia zagarniającego nieczystości. Podobnie jak obecne karuzele, czy też VMS AMR™ może doić wszystkie rasy krów.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!