Dostępne w ofercie BouMatic hale udojowe to łatwo rozpoznawalne konstrukcje dojarni karuzelowych, „rybia ość” czy też „bok w bok”. Znacznie bardziej złożone, ale to chyba naturalne, pozostają tylko nazwy tych rozwiązań.

Trudne nazewnictwo

Trzeba przyznać, że nazwy urządzeń proponowanych przez BouMatic mogą powodować lekki zawrót głowy: Xpressway, Daytona rms-x Exterior, Slant-60 Parabone, FastLane II i inne. Pod każdą z nich kryją się określone konstrukcje. Przykładowo FastLane II to system stanowisk udojowych typu „rybia ość” w układzie od 2x4 do tak dużych, jak jest to potrzebne w gospodarstwie. Systemy stanowisk są wyposażane w odpowiednie elementy instalacji udojowej, gwarantującej spełnienie wymagań w zakresie osiąganej wydajności, poziomu zautomatyzowania czynności roboczych, np. przy zdejmowaniu aparatów udojowych ze strzyków wymienia, utrzymania czystości, dostępu do szczegółowych danych dotyczących krów i innych.

Wymagania te spełnia dojarnia BouMatic typu „bok w bok”, zainstalowana w gospodarstwie w Agassiz na zachodnim wybrzeżu Kanady. Ma 2x12 stanowisk i obsługuje stado 240 krów utrzymywanych w systemie wolnostanowiskowym. Dlaczego „side-by-side”, czyli „bok w bok”? W opinii zarządzającego farmą ten typ dojarni zapewnia nie tylko lepszy dostęp do wymienia, ale i sam układ stanowisk mieści się na mniejszej powierzchni. Dzięki temu część budynku przeznaczonego na halę udojową może być również mniejsza, co w trakcie projektowania i budowy przełożyło się na niższe koszty, jakie trzeba było ponieść na inwestycję.

Poczekalnie

dojarnia3.jpg