Ważnym problemem (w skali zarówno krajowej, jak i globalnej) jest kwestia emisji do atmosfery znaczących ilości CO2 - w dosyć już starym opracowaniu z 2009 roku, opublikowanym przez Worldwatch Institute, podano, że z całościowej światowej emisji gazów cieplarnianych aż 51% stanowią emisje związane z hodowlą zwierząt. Dla porównania globalny transport generuje jedynie 13,5% dwutlenku węgla.

Innym problemem, bardzo ważnym z perspektywy indywidualnego hodowcy, jest bieżąca sytuacja na polskim rynku wewnętrznym - o ile zapotrzebowanie na mięso drobiowe czy wieprzowinę sukcesywnie rośnie, o tyle na przykład popyt na wołowinę kulinarną zmalał na przestrzeni ostatnich lat z poziomu 5,3 kilogramów na osobę w roku 2003 do zaledwie 1,5 kg wołowiny spożywanej obecnie w skali roku. Jest to pułap, przy którym opłacalność hodowli mięsnej bydła stoi pod ogromnym znakiem zapytania zwłaszcza w kontekście specyficznej sytuacji eksportowej - bardzo duży i potencjalnie chłonny rynek rosyjski jest zamknięty dla polskiego mięsa, inne rynki są nasycone i trwa walka o nie. Suma tych wszystkich czynników powoduje, że mięso wołowe jest bardzo drogie, co również nie podnosi jego popularności.

Jeśli chodzi o bieżące kierunki rozwoju hodowli w Polsce, to w kontekście obecnego zapotrzebowania oraz trendów zyskowna będzie hodowla bydła mlecznego (Polska należy do ścisłej europejskiej czołówki w produkcji mleka), a także trzody chlewnej. Bardzo interesująco prezentują się również perspektywy dla hodowców bydła mięsnego - od 9. kwietnia bieżącego roku otwarty został bowiem dla polskiej wołowiny rynek czarnogórski, a kilka dni wcześniej zostało podpisane porozumienie w sprawie możliwości eksportu przetworzonych skór do Bośni i Hercegowiny. Trudno jednak w tej chwili szacować, na ile zmieni to sytuację ogólną i produkcję bydła mięsnego w skali kraju.

Niezależnie jednak od konkretnych kierunków w hodowli trzeba jasno zdawać sobie sprawę z tego, że jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na efektywność hodowli jest dostępna infrastruktura - bez odpowiedniego zaplecza w postaci nowocześnie wyposażonych i spełniających standardy higieniczne oraz normy bezpieczeństwa budynków czy maszyn do czyszczenia niemożliwe jest utrzymanie kosztów hodowli na poziomie gwarantującym uzyskanie wystarczających przychodów.