PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nowoczesna obora: Strefa usuwania odchodów

Nowoczesna obora: Strefa usuwania odchodów O technologii w tej strefie decyduje przede wszystkim wybór systemu utrzymania zwierząt

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 12-08-2017 07:04

Tagi:

Strefa ta łączy funkcję uswania odchodów oraz ciągu komunikacyjnego dla zwierząt, przez co musi zapewniać bezpieczeństwo poruszających się krów.O technologii w tej strefie decyduje przede wszystkim wybór systemu utrzymania zwierząt. Na wstępie trzeba sobie uczciwie odpowiedzieć na pytanie, czy system ma zapewnić wygodę i dobrostan krów czy też wybór podyktowany jest głównie wygodą wcodziennej obsłudze.

ZE ŚCIÓŁKĄ CZY BEZ?

Najwyższy komfort zwierząt stanowi system utrzymania na głębokiej ściółce, gdzie strefa legowiskowa to jednocześnie miejsce gromadzenia odchodów. Jest to jednak system coraz rzadziej wybierany w nowo powstających obiektach, co wynika m.in. z braku dostępności ściółki bądź też, mówiąc wprost, wygody w codziennej obsłudze. Jednak mimo dużej pracochłonności system ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, niewymagającym wydzielania boksów legowiskowych, zapewnia wysoki komfort wypoczywających zwierząt (krowa mając do dyspozycji różne podłoża, najczęściej wybiera ściółkę), a dodatkowo stanowi źródło drogocennego nawozu. Ciekawym kompromisem jest zestawienie głębokiej ściółki w strefie legowiskowej z podłogą szczelinową zastosowaną na korytarzu spacerowo-gnojowym. Takie połączenie zapewnia zarówno wysoki komfort wypoczywających zwierząt, jak i ograniczenie nakładów pracy z wymianą ściółki w strefie, gdzie zwierzęta przebywają przez kilka godzin dziennie.

W przypadku obór z płytką ściółką istnieje konieczność częstego dościelania legowisk, co wynika z wyciągania przez zwierzęta ściółki na korytarz gnojowy, którą następnie trzeba usuwać przy pomocy zgarniaczy automatycznych bądź pojazdów samobieżnych. W wyniku regularnego zgarniania odchodów posadzka ulega po czasie wyślizganiu, co grozi występowaniem urazów u krów w wyniku pośliźnięcia. Warto więc kontrolować stan posadzki i w razie konieczności przeprowadzić jej frezowanie, co zwiększy przyczepność poruszających się po niej zwierząt. Obserwacja nowo powstających obiektów wskazuje, że w zdecydowanej większości "nowoczesnych obór" wybierany jest jednak system bezściołowy.

BEZŚCIOŁOWO NA PEŁNEJ CZY SZCZELINOWEJ PODŁODZE?

Kolejną decyzją, jaką należy podjąć, wybierając system bezściołowy, jest rodzaj podłogi, a więc i system usuwania odchodów. O ile w przypadku podłogi pełnej można stosować ściółkę w postaci słomy, tak w przypadku podłóg szczelinowych to się nie uda z uwagi na możliwość zapychania się szczelin. Na podłogach pełnych najczęściej pracują zgarniacze automatyczne wypychające odchody do zbiornika usytuowanego poza oborą. Z kolei w przypadku podłóg szczelinowych zwierzęta w zasadzie same przeciskają odchody do zbiornika znajdującego się pod rusztem. Czasem dla zwiększenia efektywności i higieny rolnicy decydują się na zakup robota czyszczącego ruszty. Należy jednak mieć świadomość, że wybór podłogi szczelinowej wiąże się z najwyższym przedziałem kosztów, nie tylko ze względu na zakup samych rusztów, ale z uwagi na konieczność wybudowania znajdujących się pod oborą zbiorników na gnojowicę. Kosztowność tej inwestycji są w stanie zrównoważyć jedynie niskie nakłady codziennej obsługi w tym systemie.

Zobacz też:

Nowoczesna obora na długie lata

Wybór technologii przy budowie obory

Strefa odpoczynku

Strefa doju

Strefa żywienia

Strefa pojenia

 

Artykuły ukazały się w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Farmer"

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!