W Judzikach w warmińsko-mazurskim powstała ogromna dla obora krów mlecznych, jedna z najnowocześniejszych w województwie. Zajmuje powierzchnie 1,9 tys. m. kw.  

- Aby móc produkować większą ilość mleka musiałem zainwestować w nowy budynek. A jak już decydować się na inwestycję to taką z rozmachem - przyznał na otwarciu nowego budynku Ryszard Korotko, właściciel obory z miejscowości Judziki. Rolnik z ponad trzydziestoletnim stażem. - Obora jest przestronna i bardzo nowoczesna - dokładnie taka jaką chciałem. Liczę na to, że będzie na siebie zarabiać.

Inwestycja trwała cztery miesiące. Wkrótce w nowym budynku zamieszka co najmniej 150 krów. - Projektujemy, a następnie stawiamy konstrukcje stalowe wykonane według standardów opracowanych na podstawie rozwiązań m.in. z Niemiec i Holandii - wyjaśnia Andrzej Dunaj, prezes KSB Grupa ze Stołowacz k. Bielska Podlaskiego), generalny wykonawca inwestycji.

Grupa KSB to obecnie jedna z największych w Polsce firm budowlanych stawiający budynki inwentarskie w systemie generalnego wykonawstwa. - Nasze obory mają wiele zalet, największa to idealna cyrkulacja powietrza. W porównaniu do obiektów inwentarskich budowanych metodą tradycyjną, ta obora ma dużo lepszy mikroklimat. Utrzymany jest głównie dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych wlotów powietrza oraz świetlików dachowych.

Obory budowane w tym systemie znajdują się już m.in. w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Największe i najnowocześniejsze stoją we wsiach: Korabie i Bombalica. Wkrótce firma ze Stołowacza swoje rozwiązania technologiczne będzie wprowadzała również za wschodnią granicą

Podobał się artykuł? Podziel się!