Jak podaje Top Gen, jeden z najbardziej wpływowych buhajów urodzonych i  wyhodowanych w Wiekiej Brytanii – Woodmarsh Asterix  – ustanowił nowy rekord uzyskując ocenę w bonitacji  EX97. Udało mu się to miesiąc przed ukończeniem 10 roku życia, co czyni go jedynym angielskim buhajem o tak wysokiej ocenie od czasów Supersires Magic-Touch, który osiągnął ten wynik aż 20 lat temu. 

Do UK przyjechał w roku 2005 jako zarodek, prosto z farmy Oseeana Holsteins w zachodniej części stanu Wirginia. Czarny jak skrzydło kruka syn znanego Picston Shottle przyszedł na świat rok później na farmie Micka i Catherine Gould (znana hodowla Woodmarsh), niedaleko Shrewsbury. 

Po dołączeniu do stada Cogent w roku 2007, Asterix szybko zjednał sobie hodowców swym światowej klasy rodowodem. Jako wnuk znanej Tri-Day Ashlyn EX96 i syn buhaja wszechczasów – Picston Shottle – Asterix odziedziczył to co najlepsze z obu stron. Tak stał się jednym z najlepiej prezentujących się przedstawicieli stada Cogent. 

Dziś, mając prawie 3 800 zarejestrowanych córek w UK, mocne cechy Asterixa, jak wyrównana produkcja mleka, niemal idealne nogi i racice, wysoka płodność oraz mocna funkcjonalność są wciąż przekazywane kolejnym pokoleniom.  

Komentując sukces Asterixa, Richard Bostock (Specjalista oceny potomstwa w Cogent) mówi: “Niemałe to osiągnięcie dla blisko 10-letniego buhaja – pobicie rekordu sprzed 20 lat. Asterix przez długi okres czasu był jednym z najważniejszych buhajów w stadzie Cogent, pokonując nieustannie nawet o połowę młodsze buhaje w pokroju, temperamencie czy płodności. Asterix to buhaj znany z tego, że jest źródłem satysfakcji hodowców, a 83% jego córek (które świetnie spisują się na hali udojowej) zostało ocenionych na GP (Good Plus) lub więcej. Jest to buhaj o olbrzymim wpływie na rasę w świecie i nie możemy się doczekać, jakie będzie jego kolejne osiągnięcie.” 

Hodowca Asterixa, Mick Gould, mówi: “Wieść, że Asterix został oceniony na EX97 i pobił 20-letni rekord nie mogła zwiększyć naszej dumy. Ostatnio widywałem córki Asterixa podczas różnych wystaw w UK, a komentarze pod ich adresem są zawsze niezmiernie pozytywne. Ostatnie osiągnięcie naszego wychowanka tylko potwierdza to, co zawsze wiedzieliśmy: Asterix to niesamowity buhaj, który świetnie pasuje do stada takiego, jak Cogent.” 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!