Schorzenia kończyn i zapalenia gruczołu mlekowego to choroby, które wywołują ogromne straty w stadach krów mlecznych, będąc przyczyną gorszego wyniku finansowego gospodarstwa. Warto przyjrzeć się skali problemu i podjąć odpowiednie kroki w celu ograniczenia strat.

Firma Ecolab oferuje możliwość korzystania z aplikacji na urządzenia mobilne, pozwalającej obliczyć straty mleka wywołane przez mastitis i kulawizny. Deficyt ilości mleka przekładany jest jednocześnie na straty finansowe z tytułu niewyprodukowanego mleka.

Wystarczy podstawić do wzoru podstawowe dane o stadzie i aktualnej cenie mleka, a program wyliczy straty wywołane przez wybrane schorzenie. W pięciostopniowej skali kulawizn każdy stopień odpowiada określonej stracie mleka. Umiarkowana kulawizna to 3 proc. strata mleka, kulawizna – 17 proc., a silna kulawizna – 36 proc. strata mleka.

Po wskazaniu ilości zwierząt w poszczególnych kategoriach kulawizny, aplikacja wylicza stratę dochodu. Przy poszczególnych stopniach skali dostępne są podpowiedzi, jakie zwierzęta należy zaliczyć do danej kategorii.

kulawizna.JPG
kulawizna.JPG

W przypadku schorzeń wymienia, głównym wskaźnikiem zdrowotności wymienia jest poziom komórek somatycznych. Straty w produkcji mleka rosną wraz ze wzrostem liczby komórek somatycznych. Ich zawartość w przedziale 101-200 tys./ml to 10-proc. strata ilości mleka, 201-400 tys. odpowiada za 16 proc stratę, a poziom komórek somatycznych powyżej 400 tys. to strata ilości mleka rzędu 22 proc.

mastitis.JPG
mastitis.JPG

Sporządzane raporty dotyczące strat finansowych przesyłane są natychmiast na maila, dzięki czemu w każdej chwili można do nich wrócić, aby porównać je z bieżącymi wynikami.

Podobał się artykuł? Podziel się!