PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Od 13 sierpnia ARR będzie przyjmować wnioski o rozłożenie kar za przekroczenie kwot mlecznych

Od 13 sierpnia ARR będzie przyjmować wnioski o rozłożenie kar za przekroczenie kwot mlecznych Za tydzień ARR zacznie przyjmować wnioski o rozłożenie na raty kar za przekroczenie kwot mlecznych (Fot. JK)

Jak powiedział minister Sawicki, od 13 sierpnia ARR będzie przyjmować od rolników wnioski o rozłożenie na raty kar za przekroczenie kwot mlecznych w ostatnim roku ich obowiązywania. Kary te zostaną rozłożone na 3 raty nieoprocentowane, płatne w ciągu 3 lat. Producenci, którzy wykorzystali już pomoc de minimis będą musieli jednak płacić odsetki od spłacanej przez 3 lata kary.Limit produkcji mleka dla Polski wynosił 10,5 mln ton, a przekroczono go o 580 tys. ton. i w związku z tym 63,5 tys. producentów zobowiązanych jest do zapłacenia kar w łącznej wysokości ok. 660 mln zł.

1/3 producentów, którzy przekroczyli kwotę zapłaci do 1 tys. zł kary, kolejna 1/3 zapłaci od 1-5 tys. zł. Około 14 tys. producentów przekroczyło swoje kwoty produkcyjne w taki sposób, że zapłacą kary powyżej 100 proc. należnej im kwoty.11 producentów zapłaci kary powyżej 1 mln zł.

Według ministra Marka Sawickiego, producenci, którzy mają do zapłacenia najwyższe kary w 2104 r. świadomie podejmowali decyzje o zwiększeniu produkcji, licząc, że cena skupu mleka utrzyma się na poziomie 1,80-2,0 zł/kg. Światowy kryzys, mniejsze zakupy Chin i rosyjskie embargo sprawiły, że obecnie ceny skupu wynoszą około 1,14 zł/kg.

Pierwszy raz polscy producenci zapłacili karę za przekroczenie kwoty mlecznej w sezonie 2005/2006. Opłata za przekroczenie wynosząca 243 mln zł i dotyczyła prawie 140 tys. producentów. Kary tej nie udało rozłożyć się na raty.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!