PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Od projektu, aż „pod klucz”

Autor: farmer.pl/K.Hołownia

Dodano: 07-02-2013 10:28

Tagi:

Kompleksowa budowa i wyposażenie obiektu inwentarskiego przez wyspecjalizowaną firmę może zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.Rolnicy coraz częściej zlecają budowę obór czy innych budynków inwentarskich wyspecjalizowanym firmom. - Taka budowa oszczędza dużo czasu i nerwów. Inwestycja została wykonana bardzo szybko. Wykonawcy rozpoczęli prace jesienią, zakończyli w styczniu, trwało to w sumie około 3 miesięcy - mówi Józef Dziemian z Wołyńców w pow. Sejny.

Budowę obory rozpoczęto z końcem 2010 r. Jak mówi rolnik, firma z Bielska Podlaskiego, która zajęła się wykonawstwem inwestycji, podjęła się budowy „od A do Z", a wiec począwszy od projektowania i formalności związanych z rozpoczęciem budowy, poprzez samą budowę, aż do oddania do użytku. Cała inwescycja, łącznie z wyposażeniem kosztowała 1,2 mln zł.

- Samo wyposażanie obory szło trochę wolniej, trwało tyle co budowa, czyli 3 miesiące. Firma wskazała mi też podwykonawcę do wyposażenia hali udojowej. Z początku myślałem o „rybiej ości", ale przekonali mnie do autotandemu firmy Gea. Porównałem działanie obydwu systemów i spodobał mi się właśnie ten drugi rodzaj. Opnie innych użytkowników też były bardzo dobre. Dzisiaj jestem zadowolony z tej decyzji. Dój jest bardzo spokojny, krowy sobie wchodzą i wychodzą, jest ciągły ruch, ale bardzo płynny. Wszystko dzieje się automatycznie, otwieranie zamykanie bramek na czujniki, ściąganie aparatów udojowych. Bardzo fajnie to wszystko wygląda podczas doju - tłumaczy rolnik. - Znajomy takim samym systemem prowadzi udój ze stada 100 krów. U nas docelowo ma być około osiemdziesięciu, teraz mamy 70 sztuk, bo brakuje kwot mlecznych - dodaje. Obok hali udojowej znajduje się pomieszczenie ze schładzalnikiem na mleko o pojemności 4,2 tys. litrów.

Obora długość 48 m i szerokość 24 m. Dach został wykonany z blachy trapezowej, pod nią znalazła się izolacja piankowa. Rolnik zapytany o warunki w oborze podczas mrozów, mówi że nie było problemów nawet podczas ubiegłorocznej zimy, kiedy temperatura dochodziła do -30 stopni, wewnątrz było około 0 stopni - żaden z elementów instalacji nie zamarzł. W szczycie dachu został zamontowany układ świetlików w pełni zastępujący okna.

Budynek jest przedzielony wzdłuż szerokim korytarzem. Z jednej strony znajdują się krowy, po drugiej stronie chowana jest młodzież. Podłoga jest rusztowa.

Do zagrody z krowami automatyczny podajnik dostarcza paszę treściwą z silosu umieszczonego na zewnątrz tuż obok obory. Pasza jest kupowana gotowa.

Żywienie paszami objętościowymi polega przede wszystkim na dostarczeniu TMR przygotowanego wozem paszowym zaczepianym do ciągnika. TMR to mieszanka sianokiszonki z balotów, kiszonka z kukurydzy z pryzmy i ziarna kukurydzy zakiszonej w rękawie.

W gospodarstwie uprawianych jest ponad 100 ha ziemi, z czego około 40 ha stanowią łąki i lucerniaki, 25 ha kukurydza, reszta to zboża w mieszankach z wyką na kiszonkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • mrówka123 2013-02-08 09:03:06
  Ciemno, drogo i nietrwale... No ale co się komu podoba i na ile komu starcza kasy... ;-) A teraz heja do dojenia. ;-))
 • arszczecin 2013-02-07 19:52:30
  heh, ukasz krowy sprzedał to pewnie i skrzynka wódki w piwnicy się chlodzi ;)
  jak dla mnie za ciemna, zamiast ścian kurtyny
  @ dd, a jaka inwestycja w gosp się zwróci? ja liczę ze postawie stanowisko za 10 tys, no ale hala uzywka, tank jest, reszta z odzysku :)
 • ukasz 2013-02-07 19:35:34
  jak szybko postawili to pewnie wódki tez mało wypili nie to co kiedys jak sie budowało i gorzelnie wspierało
 • dd 2013-02-07 19:32:19
  jestem ciekaw jak on zarobi na tym mleczku te 1200000 powodzenia kasa zainwestowana nigdy nie zwruci sie
 • mamrot 2013-02-07 19:17:54
  Jedyna pociecha z tego to może to ze kompleksowo a poza tym reszta do bani oblecieli płyta żeby szybko było ale ciekawe jak to długo posiedzi w tym azocie płyta nienadaje się na budynki inwentarskie nic niezastapi budowy tradycyjnej dotego 1,2 tys ? budując sposobem gospodarczym to taki budynek można wybudować conajmniej 200tys taniej. Posiedzi chlopina w tym smrodzie zanim to odrobi. Życzę powodzenia inwestorowi. Ps a tak to oborka fajnie wyglada tylko niezawsze warto iść na łatwiznę - trzeba dobrze liczyć koszty!!!
 • mazowiecki_rolnik 2013-02-07 17:57:15
  komar, czy jak tam się zwiesz
  jak ciebie nie stać to nie znaczy ze inni też tak nędznie przędą
 • komarwojnicz10 2013-02-07 17:36:41
  TAK TO MI TO POKARZ DZIENNIKARZYNO Z PENSJĄ CO MIESIĄC.PIERDZĄC W STOŁEK,TRUCHLEJĄC ,ŻEBY CIĘ NIE WYWALILI Z ROBOTY POPISZ SE DO LUSTRA TE BZDETY.ZROZUMIE CIĘ NA PEWNO NIE JEDEN .....TAKI CO MA JESZCZE INNY DOCHÓD,ALBO KOMBINUJE!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!