Bydło mięsne ze względu na specyfikę chowu różni się znacząco od krów ras mlecznych. Warunki utrzymania i żywienie to podstawowe różnice. Mamki, tak potocznie nazywa się krowy tych ras, charakteryzują się matczynością i łatwością wycieleń.

Ale czy zawsze tak jest? Co na to wpływa?

Po pierwsze bydło ras mięsnych to zwierzęta późno dojrzewające tzn. dojrzałość płciową do rozrodu osiągają w wieku 20-24 miesięcy, a nie jak mówi wiele podręczników 1, 5 roku, choć zdarzają się oczywiście wyjątki.

Oprócz tego ważną rolę odgrywa budowa, wielkość zwierzęcia. Krowa gabarytowo powinna osiągać wagę min. 400 - 450 kg, mieć szeroką miednicę - to niektóre z czynników wpływających na przebieg porodu. Najpopularniejsza w Polsce rasa mięsna Limousine daje przeważnie duże cielaki o wadze ok. 25-30 kg.

Matczyność natomiast wzrasta wraz z wiekiem cielaka. W początkowym okresie dla pierwiastki jest to coś nowego, często wygląda to jakby matka odrzuciła cielę, ale są to tylko pozory. I to właśnie cielę wymusza na niej zainteresowanie. Wstając, odchodząc, wąchając nowe miejsce. Wówczas słyszalne jest porykiwanie krowy za cielakiem.

Warto zwrócić uwagę na pobranie siary, a także na stan pępka i długość pępowiny. Przez pępek może dojść do zakażenia, wówczas warto polać go jodyną w celu dezynfekcji. Zdrowe cielęta charakteryzują się ruchliwością, zainteresowane są otoczeniem. Należy pozwolić im na swobodne przemieszczanie.

Wymię krowy ras mięsnych nie jest takiej wielkości co ras mlecznych. Dlatego też mówi się że jest to ilość mleka która pozwolić ma na wykarmienie tylko jednego cielaka.

Co gdy matka nie pozwala doić się cielakowi ?

Należy wówczas spróbować podstawienia, obejrzeć jej wymię. Nie ma to jak mleko od krowy. Jeśli nasze wysiłki nie przyniosą rezultatu, to na rynku jest szeroka gama produktów mlekozastępczych. Na początku stosowania może, ale nie musi pojawić się biegunka. Jest to wynikiem zmiany pokarmu, wyższą wrażliwością przewodu pokarmowego zwierząt młodych. Później osobnik przyzwyczaja się do smaku i chętniej pobiera nowy pokarm. Ważna też jest temperatura przygotowanego mleka.