Warunki takie spełnia system odchowu cieląt w mobilnych pawilonach. Takie rozwiązanie wprowadził na swojej fermie jeden z duńskich hodowców.

Każdy z pawilonów osadzony jest na osi jezdnej i wyposażony w zaczep, który można podczepić do traktora i przewieźć zwierzęta w dowolne miejsce. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy budynki inwentarskie dzielą znaczne odległości.

Jeden taki pojazd składa się z sześciu pojedynczych kojców, z  których każdy wyposażony jest we wszystko, co jest niezbędne do odchowu cieląt. Boczne i tylne ściany są pełne, dzięki czemu chronią przed wiatrem, a wysunięty daszek osłania przed opadami. Co druga ściana w rzędzie jest ażurowa, dzięki czemu cielęta mają ze sobą kontakt.

Kojce są ścielone słomą, a dzięki uniesieniu konstrukcji nieco nad ziemię, cielęta mają zawsze suchą ściółkę. Każdy z kojców wyposażony jest w pojemnik na wodę i paszę stałą – starter. Na ścianach zamontowane są dodatkowo drabinki na siano. wszystko to sprawia, że warunki dobrostanu są na wysokim poziomie.

Hodowca jest zadowolony z wprowadzonego systemu, gdyż płynie z niego wiele korzyści zarówno dla zwierząt, jak i dla niego samego. Cielęta lepiej się odchowują i są zdrowsze. Natomiast rolnik, dzięki mobilności pawilonu ma znacznie ułatwioną obsługę zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!