Odsadkiem u bydła ras mięsnych nazywamy jałówkę / byczka w wieku 7-8 miesięcy. Taki cielak odsadzony od matki nie pobiera już mleka.

Kilka lat temu odsadki były poszukiwane, a ich ceny wahały się wówczas od 2,5 – 3,5 tys. zł za sztukę w zależności od płci (w wieku 7-8 miesięcy, waga między 250 – 350 kg).

Dziś ceny spadły i rzadko kto płaci 9-10 zł za kg (jałówka), czy 11-12 zł za kg (byczek).

Ponadto takich zwierząt brakuje. A to dlaczego ? Przyczyn jest kilka.

Większość hodowców nie sprzedaje już odsadków, tylko przeznacza je na intensywny opas. Wymaga to oczywiście starannej opieki i odpowiedniego żywienia ze względu na osiągnięcie oczekiwanych wyników. Ale jak twierdzi Marian Raczyński z woj. Lubelskiego (który utrzymuje 80 opasów) – nie ma wyjścia. Oczywiście, że było lepiej – zauważa, ale nie ma co narzekać. Pan Marian w zeszłym tygodniu sprzedał 15  byków (waga 850-1000 kg) – zakład mięsny zapłacił temu hodowcy 12 zł netto za kg (wbc), wiek byków był poniżej 29 miesięcy.

Nabywców nie brakuje i dlatego byczki są ciągle poszukiwane, a rynek wołowiny w Polsce mimo licznych zawirowań i trudności ciągle istnieje. Podobał się artykuł? Podziel się!