PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Okólniki dla młodzieży

Okólniki dla młodzieży

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 21-05-2014 10:40

Tagi:

Nadejście ciepłych dni wymusza na hodowcach zmianę sposobu utrzymania młodzieży. Jednym z najtańszych sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego, jest wydzielenie zwierzętom okólników.Wielu hodowców utrzymuje młode zwierzęta w zaadaptowanych budynkach, które wcześniej służyły trzodzie chlewnej. Niewielka kubatura pomieszczeń w połączeniu z małymi oknami powoduje, że w czasie upałów zwierzęta narażone są na przegrzanie. Najlepszym wyjściem jest budowa nowych cielętników, lub modernizacja starych budynków. Jednak nie są to tanie rozwiązania.

Jeśli wokół budynku znajduje się wolna przestrzeń, można wybudować zwierzętom okólnik. Wybiegi pozwalają zwierzętom, na odpoczynek w komfortowych warunkach. Świeże powietrze i możliwość poruszania się po większej powierzchni, polepszają zdrowotność młodego bydła. Poprawia się także wykrywalność rui u młodych jałowic.

Zgodnie z zaleceniami, minimalna powierzchnia, przypadające na jedno zwierzę, powinna wynosić 3 m2 dla jałówek, oraz 2 m2  dla cieląt. Wybiegi powinny być utwardzone, a płaszczyzna wyprofilowana i skanalizowana w taki sposób, aby nie dopuszczać do zanieczyszczania, otaczającego terenu.

Najlepszym materiałem do budowy wybiegów są rury, ponieważ są materiałem, który jest jednocześnie trwały i bezpieczny dla zwierząt jak i stosunkowo tani. Można je kupić w postaci złomu użytkowego, sprzedawane na wagę lub metr bieżący. Najlepiej sprawdzają się rury o przekroju 1 - 2 cale. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić 1,3 m, w przypadku jałówek i 1,1 m w przypadku cieląt.

Słupki pionowe powinny być wbetonowane w ziemię. Do nich przyspawane lub przykręcone, 3 – 4 poprzeczki.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!