Problem spadku apetytu w większym stopniu dotyczy krów pierwiastek w porównaniu z wieloródkami. Wraz ze zbliżającym się porodem pobranie paszy spada, osiągając najniższe wartości w dniu ocielenia. Zmniejszona zdolność pobierania paszy w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do powstania ujemnego bilansu energetycznego.

W okresie przejściowym, kiedy następuje odżywianie silnie rozwijającego się płodu, jak również zainicjowana zostaje sekrecja siary, potrzeby pokarmowe zaczynają znacząco wzrastać. Kluczową kwestią jest więc zaspokojenie rosnących potrzeb pokarmowym pomimo fizjologicznego spadku apetytu, tak aby nie dopuścić do powstania ujemnego bilansu energetycznego. Deficyt energetyczny jest głównym czynnikiem wywołującym ketozę u krów, jak również inne związane z tym schorzenia, jak: zatrzymanie łożyska, przemieszczenie trawieńca, czy też mastitis.

Pierwszym krokiem to utrzymania dobrego apetytu krów po porodzie jest utrzymanie zwierząt w poprawnej kondycji, dostosowanej do aktualnego stanu fizjologicznego, jeszcze w końcowej fazie laktacji i okresie zasuszenia. Można bowiem zaobserwować zależność, która wskazuje, że im wyższa kondycja zwierząt w okresie zasuszenia, tym większy występuje spadek apetytu, a co za tym idzie większy ujemny bilans energetyczny.

Aby sprostać rosnącym wymaganiom żywieniowym i nie dopuścić, a przynajmniej zminimalizować deficyt energetyczny należy w dawce krów po wycieleniu podnieść poziom energii. Zwiększenie energetyczności dawki dotyczy szczególnie pierwiastek ze względu na większy spadek apetytu, jak również potrzeby bytowe wynikające z ciągłego jeszcze wzrostu.

Za dobrą praktykę, wpływającą na szybką regenerację krowy i stymulację pobierania paszy jest podawanie dużej ilości płynów tuż po porodzie. Na rynku jest szeroka oferta preparatów o odpowiednio zbilansowanym składzie przeznaczonych do sporządzania gotowego pójła, tzw. drenchingu. Dodatkową zaletą jest profilaktyka przemieszczenia trawieńca, w wyniku obciążenia żwacza i wypełnienia pustej przestrzeni w jamie brzusznej krowy po wyparciu płodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!