Każda inwestycja powinna być przemyślana, również budowa silosu przejazdowego. Jest to zwykle duży wydatek, dlatego przyszły inwestor, powinien zapoznać się z różnymi możliwościami wzniesienia takiego obiektu.

Jedną z możliwości jest zlecenie budowy silosu firmie zewnętrznej. Najszybszym sposobem przeprowadzenia inwestycji jest wznoszenie ścian obiektu z gotowych prefabrykatów. Gościliśmy u rolnika na Mazowszu, który postanowił w taki sposób poradzić sobie z budową silosu na kiszonkę z kukurydzy.

Dwukomorowa konstrukcja powstała w ubiegłym roku. Jest to silos o długości 30 m i wysokości 1,8 m. Każda z komór ma 6 m. szerokości. Koszt całej inwestycji wyniosł ok. 100 tys. zł. netto. Należy jednak dodać że w tej kwocie zawiera się przygotowanie gruntu pod budowę, koszt materiałów montaż ścian, wylanie posadzki oraz podjazdów. Jest to całkowita kwota, jaką gospodarstwo poniosło w związku z postawieniem obiektu. W cenie zawarta jest również gwarancja.

Samodzielne przygotowanie gruntu kosztowałoby wiele pracy, ponieważ teren w niektórych miejscach należało podnieść o ok. 1m. Wiąże się to oczywiście z groźbą obsiadania obiektu, jednak jak mówi hodowca, na silos jest gwarancja, więc się tym nie przejmuje. Spokojna głowa podczas budowy i możliwość zajmowania się w tym czasie pracami związanymi z gospodarstwem, rekompensują kwotę zapłaconą firmie za wykonanie silosu. 

Elementy silosu złączane były spoiwem z drobnoziarnistego betonu, oraz dodatkowo pokrywane specjalną masą. Dzięki temu ściany są całkowicie nieprzepuszczalne dla powietrza. Jak mówi hodowca, kiszonka przy ścianach nie psuje się, pomimo nie zakładania folii na bokach pryzmy. Ściana silosu jest gładka, nic do niej również nie przywiera.

- Koszt postawienia takiego silosu przez firmę, ale bez użycia gotowych elementów, byłby niewiele niższy. Dodatkowo musiał bym sam przygotować grunt pod budowę. Dlatego wybrałem taki sposób budowy – mówi rolnik.

Jest to na pewno rozwiązanie stosunkowo drogie, jeśli spojrzy się tylko na wydane pieniądze. Jednak jest to najszybszy sposób budowy silosu. Jeśli dysponujemy niedużymi zasobami ludzkimi oraz nie mamy maszyn mogących pomóc przy pracach, należy rozpatrzyć możliwość zlecenia wykonania obiektu firmie zewnętrznej. Mamy wtedy możliwość ubiegania się o naprawę w ramach gwarancji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!