Jak podaje BGŻ na podstawie danych MRiRW, obserwowany jest niemal 12-procentowy wzrost sprzedaży nieprzetworzonego mięsa wołowego w okresie pierwszych dwóch miesięcy br., do poziomu 47,9 tys. t. Było to możliwe głównie dzięki znacznemu, 17-procentowemu zwiększeniu sprzedaży mięsa wołowego świeżego lub schłodzonego do poziomu 38,4 tys. t. Jest to o 5,5 tys. t więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Obserwowana poprawa w eksporcie mięsa świeżego lub chłodzonego jest w dużej mierze związana z możliwością wznowienia uboju rytualnego (na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z początku grudnia 2014 r.).

Możliwość produkcji mięsa halal oraz koszernego ponownie otworzyła zagraniczne rynki zbytu dla polskich producentów. Nadal jednak głównym odbiorcą mięsa wołowego świeżego lub chłodzonego są Włochy (32 proc. udziału w eksporcie), następnie Niemcy, Holandia oraz Hiszpania, z odpowiednio 18, 12 i 8-proc. udziałem. Wynika z tego, że 70 proc. sprzedaży trafia na rynek czterech krajów UE.

Ożywienie w eksporcie miało również wpływ na wzrost cen żywca na rynku krajowym. Według danych MRiRW, z końcem kwietnia w monitorowanych zakładach płacono przeciętnie 6,09 zł/kg żywca, czyli o 3,5-proc. więcej niż przed rokiem.

Jest to wprawdzie niższy poziom niż maksymalna cena żywca - 6,24 zł/kg, odnotowana w połowie lutego br., niemniej po niewielkich obniżkach cen w marcu, od początku kwietnia br. ceny ponownie wykazują tendencje wzrostowe. Podobne tendencje obserwowane są na rynku UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!