Część stad utrzymywanych pastwiskowo zeszła już do obór na okres zimowy, niebawem dotyczyć do będzie pozostałych zwierząt korzystających z pastwisk. Jest to więc odpowiedni moment na sezonowy przegląd stanu racic w stadzie.

Jesienny zabieg korekcji racic jest szczególnie wskazany w stadach utrzymywanych w oborach uwięziowych. W takim systemie utrzymania ścieranie rogu racicowego jest bardzo ograniczone, a należy pamiętać, że róg racicy przyrasta miesięcznie ok. 8 – 10 mm.

Nadmiernie wyrośnięte racice mogą być przyczyną wielu schorzeń kończyn, które w skrajnym wypadku mogą prowadzić nawet do wybrakowania sztuki ze stada. Schorzenia kończyn są jednym z podstawowych czynników eliminujących krowy z dalszego użytkowania.

Ważne, aby decydując się na przeprowadzenie zabiegu korekcji racic wybierać doświadczonych fachowców. Bez znajomości podstawowych zasad przeprowadzania zabiegu nie warto samodzielnie podejmować się wykonywania korekcji, gdyż można w ten sposób wyrządzić więcej szkód niż korzyści.

Jeśli chodzi o profilaktykę schorzeń racic, zawsze podstawę stanowi obserwacja zwierząt i szybka interwencja w razie potrzeby. Prawidłowo funkcjonujący układ lokomotoryczny stwarza większą szansę na wzrost długowieczności zwierząt w stadzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!