Jak podaje Portal Spożywczy, OSM Piątnica w zakładzie produkcyjnym w Ostrołęce rozpoczęła produkcję Mleka Ekologicznego. Mleko pochodzi z gospodarstw znajdujących się na terenach Kurpi Zielonych, które przez dwa lata przechodziły proces transformacji z gospodarstw konwencjonalnych w ekologiczne. Nowy produkt lada dzień pojawi się na sklepowych półkach.

Przewaga mleka wyprodukowanego w gospodarstwie ekologicznym w stosunku do tego z "normalnych" stad, polega na zawartości składników o działaniu prozdrowotnym. Dzieje się to za sprawą dużego udziału w żywieniu letnim pastwiska, oraz kiszonek z traw i siana w okresie zimowym. Dzięki temu mleko zawiera np. lepszy profil kw. tłuszczowych oraz więcej witamin.

Szansa dla gospodarstw

Produkty ekologiczne są coraz popularniejsze w wielu krajach, stanowiąc np. w Europie zachodniej coraz większe źródło dochodów dla producentów i przetwórców żywności. Pochodzenie z gospodarstw ekologicznych, ułatwia również sprzedaż produktów na rynki krajów trzecich np. Chin, w których taka żywność również zyskuje na znaczeniu.

Jeśli konsumenci w Polsce będą chętnie korzystać z nowej oferty Piątnicy, to możliwe że także inne mleczarnie podchwycą pomysł. Rozwój produkcji mleka ekologicznego stałby się niewątpliwie szansą dla mniejszych gospodarstw produkujących w sposób tradycyjny oraz byłby argumentem do przejścia na "ekologię".

Podobał się artykuł? Podziel się!