PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pierwsze takie Centrum Szkoleniowe

Autor: farmer.pl, Tomasz Roszkowski

Dodano: 04-06-2012 15:15

Tagi:

W Warszawie na Wydziale Inżynierii Produkcji w Katedrze Maszyn Rolniczych i Leśnych SGGW otwarto pierwsze w Polsce i Europie Centrum Szkoleniowe Robota Udojowego.Uroczyste otwarcie Centrum poprzedziło seminarium pt. Automatyzacja technologii pozyskania mleka z uwzględnieniem aspektów socjologicznych. Prof. dr hab. Czesław Waszkiewicz, Kierownik Katedry Maszyn Rolniczych i Leśnych SGGW  podczas powitania zaznaczył, że w tym roku mija 10 lat od nawiązania współpracy Katedry z DeLaval Sp. z o.o. W tym czasie DeLaval ufundował szereg urządzeń służących w edukacji studentów oraz badaniach, m.in. wózek do zadawania pasz treściwych, stacja paszowa i dwie jednostki udojowe. Zwieńczeniem wieloletniej współpracy było ufundowanie przez DeLaval robota udojowego VMS.

Jak podkreślił dr Leszek Jarosz, Prezes DeLaval Sp. z o.o., jest to pierwsze tego typu Centrum Szkoleniowe Robota Udojowego na uczelni nie tylko w Polsce ale i w Europie. Centrum będzie służyć w kształceniu studentom, ale również w szkoleniu m. in. serwisantów dealerów robotów VMS. Roboty udojowe w Polsce obecne są od ponad czterech lat. Pierwsze umowy, jak mówił prezes, firma podpisała w 2007 roku w Wielkopolsce. W tej chwili w Polsce pracuje ok. 100 robotów udojowych oferowanych przez cztery firmy. Na świecie jest ich ok. 20 tys. sztuk, w tym ok. 40 proc. firmy DeLaval.

Z kolei Gerd Claussen, Prezydent Regionu Europy Centralnej DeLaval, opowiedział o niemieckich doświadczeniach w robotyzacji udoju. W Niemczech pierwsze roboty zostały zainstalowane w 2000 roku w ilości 11 szt. Przez pierwsze 5 lat sprzedaż nie była zbyt wysoka i wyniosła 52 szt. do roku 2004. Według oceny Claussena okres ten był potrzebny, aby rolnicy przekonali się do tej rewolucyjnej zmiany w podejściu do doju. Następne lata zaowocowały dynamicznym wzrostem sprzedaży . W 2011 w Niemczech pracowało 1244 robotów VMS. Obecnie sprzedaż roczna sięga 500- 600 robotów rocznie. Prezydent wspomniał także o całkowicie nowym produkcie, pierwszej automatycznej dojarni karuzelowej DeLaval AMR. Wydajność systemu podczas 18 godzin pracy dziennie to 1550 udojów, czyli przy dwóch udojach obsłuży do 770 krów w laktacji lub przy trzech dojach do 520 krów w laktacji.

Z informacji uzyskanych od Krzysztofa Dembowskiego, menedżera ds. sprzedaży urządzeń udojowych DeLaval, w tej chwili dwie automatyczne dojarnie karuzelowe DeLaval AMR pracują w gospodarstwach testowych w Szwecji, dwie w Australii. Aktualnie piąta jest instalowana w Niemczech. W Polsce jeszcze nie jest oferowana w sprzedaży. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!