PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Po ile mleko w 2018 r.?

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 19-12-2017 13:00

Tagi:

Ceny w polskich skupach mleka wciąż rosną, jednak patrząc na spadki cen produktów mlecznych na rynkach światowych wszyscy zadają sobie pytanie jak długo potrwa koniunktura.Na światowych rynkach produktów mlecznych, od pewnego czasu zauważalna jest dekoniunktura.

- Od II poł. września br. utrzymuje się spadek cen produktów mlecznych na świecie.  Wynika on z wyraźnego ożywienia produkcji mleka wśród największych eksporterów produktów mlecznych na świecie (przede wszystkim w Nowej Zelandii oraz UE) przy jednoczesnym obniżeniu dynamiki światowego importu produktów mlecznych, szczególnie w Chinach. Zrealizował się tym samym scenariusz przedstawiany przez mnie w lipcowym numerze Farmera, zgodnie z którym w III kw. br. światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu, mówi Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole Bank Polska S.A.

Spadek cen produktów mlecznych ma szeroki zakres, choć najsilniej obniżają się ceny masła. Zdaniem eksperta, nie bez przyczyny niektórzy widzą w tym rolę spekulantów.

- Cena masła w UE w okresie od połowy września do końca listopada spadła o 20,3 proc. Z kolei na ostatniej aukcji GDT ceny masła spadły aż o ponad 11 proc. osiągając najniższy poziom od stycznia br. Tak gwałtowny spadek stanowi wsparcie dla hipotezy, zgodnie z którą istotną rolę w kształtowaniu cen masła w ostatnich kwartałach odegrał czynnik spekulacyjny. Tym samym można oczekiwać, że  kolejnych miesiącach będziemy obserwować dalsze zmniejszanie się nierównowagi pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego i białka, dodaje ekonomista.

Czekają nas spadki cen

Zdaniem Jakuba Olipry, istnieje wysokie ryzyko, że w 2018 r. czekają nas spadki cen mleka w polskich skupach. Wynika to z kilku czynników na rynku europejskim jak i światowym.

- Uwzględniając perspektywy sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku mleka, a także charakterystykę cykli na rynku mleka można oczekiwać, że pozostanie on w spadkowej fazie cyklu do II kw. 2019 r. Istotnym czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza jest przyszłość zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku utrzymywanych przez Komisję Europejską. Stanowią one prawie 20 proc. jego światowego rocznego eksportu OMP. Uwolnienie tych zapasów przez Komisję Europejską mogłoby doprowadzić do stabilizacji rynku mleka i znaczącego spadku cen produktów mlecznych. Czynnikiem ryzyka dla perspektyw sytuacji na światowym rynku mleka pozostają także warunki agrometeorologiczne wśród największych eksporterów produktów mlecznych na świecie, w szczególności w Nowej Zelandii, która znajduje się obecnie na sezonowym szczycie produkcji mleka, mówi ekspert z Credit Agricole Bank Polska S.A.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Stefan 2017-12-26 10:47:17
  Może sie zamienisz z tym chłopem i sprubujesz tego chleba
 • milkyway 2017-12-20 10:03:05
  po 0,70 gr/l kl extra w styczniu się zacznie pikowanie
 • MK 2017-12-20 00:03:57
  Kryzys braku masła minął?
 • Rr 2017-12-19 21:54:52
  Dobrze niech tanieje. Bo chlopom odbija.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!