Agencja Rynku Rolnego nie reguluje swoich zobowiązań wobec mleczarni od początku kwietnia. Powód jest prozaiczny. Przelewy do Agencji wstrzymało ministerstwo finansów. Dług urósł już do 30 milionów złotych co grozi poważnymi konsekwencjami.

Agnieszka Maliszewska – Polska Izba Mleka: w przypadku małych spółdzielni, które ukierunkowały się bardzo mocno na produkcję mleka dostarczonego do szkół, to można się to skończyć bardzo poważnymi kłopotami finansowymi.

Ministerstwo rolnictwa wie o problemach i rozmawia już z resortem finansów na temat wypłaty brakujących pieniędzy.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: mam nadzieję, że w tym tygodniu rozstrzygnie się, że nie będzie żadnych zaległości. Faktycznie chwilowe problemy finansowe były. Myślę, że teraz szybciutko to już wyregulujemy.

Ale w urzędowy optymizm przedstawicieli rządu mleczarze nie dowierzają. Ich zdaniem rozmowy w Agencji Rynku Rolnego nie dały ostatecznej odpowiedzi na pytanie kiedy firmy odzyskają pieniądze za dostarczony towar.

Agnieszka Maliszewska – Polska Izba Mleka: cały czas nie ma wiążącej odpowiedzi, kiedy te pieniądze będą.

Szacuje się, że dzięki akcji dzieci i młodzież wypiły 350 milionów szklanek mleka. Teraz pojawiają się obawy czy kryzys finansów państwa nie sprawi, że Sejm zlikwiduje w przyszłym roku dopłaty do spożycia mleka w placówkach oświatowych.

Źródło: Agrobzines/Witold Katner

Podobał się artykuł? Podziel się!