PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Podejrzenie choroby BSE we Francji

Podejrzenie choroby BSE we Francji W Polsce w ostatnich dwóch latach nie rejestrowano przypadków BSE, fot.Ł.Chmielewski

Podejrzany przypadek wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) wykryto w Ardenach, we Francji.Możliwość wystąpienia choroby stwierdzono u krowy rasy Salers w dniu 17 marca.

Testy przeprowadzone przez Krajowe Laboratorium Referencyjne Narodowej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia (ANSES) wykazały obecność BSE u zwierzęcia.

Próbki zostały wysłane do laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej (EU-RL), aby uzyskać potwierdzenie wyniku analizy. Wynik powinien być dostępny w ciągu 8 do 10 dni.

Uruchomiono również dochodzenie epidemiologiczne w celu zebrania szerszych informacji, o pochodzeniu choroby, na wypadek, gdy jej obecność zostanie potwierdzona.

BSE, popularnie nazywana „chorobą szalonych krów", to choroba zakaźna wywoływana przez białkowe czynniki zakaźne, tzw. priony, które zidentyfikowane zostały zidentyfikowane i odkryte w 1981 r.

W Polsce od 2013 r. nie stwierdzono ognisk występowania choroby. Na program zwalczania gąbczastej encefalopatii bydła w Polsce przeznaczono niemal 5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!