PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Podlaska Izba Rolnicza przeciw GMO w Polsce

Podlaska Izba Rolnicza przeciw GMO w Polsce Soja jako pasz dla zwierząt niebawem zostanie wycofana z możliwości stosowania, fot.pixabay

Temat GMO od pewnego czasu wzbudza wiele emocji zarówno wśród zwolenników jak i przeciwników. Wśród przeciwników GMO znajduje się m.in. Podlaska Izba Rolnicza.- Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej po kolejnej analizie projektu ustawy o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu upraw GMO na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również umożliwienia prowadzenia tych upraw przez rolnika w specjalnej utworzonej strefie – czytamy w oficjalnym stanowisku PIR.

Podlaska Izba Rolnicza obawia się, że po wejściu w życie w/w ustawy areał upraw GMO w Polsce zacznie się drastycznie powiększać. Według PIR Dopuszczenie GMO nawet jako doświadczalnictwa stwarza furtkę, która z biegiem czasu, jak pokazuje historia innych państw, pozwala na wprowadzenie tych upraw na masową skalę. W związku z tym Zarząd PIR uważa, że Rząd Polski powinien utrzymać ustawowy zakaz upraw roślin GMO.

Według PIR okres stosowania upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie jest zbyt krótki, aby ocenić długotrwały ich wpływ na środowisko i zdrowie człowieka, a efekty ich spożywania będą znane dopiero po latach.

- Oprócz potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, z GMO wiążą się także zagrożenia dla środowiska i problemy o charakterze społeczno-ekonomicznym. Te ostatnie wydają się dziś najpoważniejsze! Będą się one wiązały z eliminacją tradycyjnego modelu rolnictwa i wzrostem bezrobocia na wsi, latyfundyzacją obszarów rolnych, uzależnieniem rolników od dostaw opatentowanego ziarna siewnego, zapaścią rolnictwa ekologicznego, etc. Ponadto, grozi nam utrata rynków zbytu w Europie, gdzie mamy obecnie pozycję lidera w produkcji zdrowej i smacznej żywności. Na naszą produkcję rolną jest popyt, zaś żywność wytwarzana z upraw GMO nie znajduje zbytu w Europie – czytamy dalej w komunikacie.

Władze PIR zauważają, że produkty bez GMO, np. mleczarskie kreują nową markę, która jest aktualnie budowana, a jej koszty ponoszą rolnicy. Obserwacje wskazują, że również wśród konsumentów jest sprzeciw wobec tego rodzaju produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • daleko 2017-05-05 19:08:22
  Podlasie to zbrodnia na umyśle i widoczny brak postępu genetycznego !!! udowadniają to już widać raz kolejny. Pierwszy to oczywiście poparcie dla PiSu. Drugi to właśnie obecne wdrażanie NON GMO w produkcji mleczarskiej, chcą mieć takie same mleko ale płacić drożej za pasze - tylko niepełnosprawny umysłowo o to by walczył. Ludzie niszczycie samych siebie i walczycie z z czymś czym nie da się walczyć. Walczycie z GMO a nie znacie żadnych argumentów i dowodów. Wystarczy was szturnąć mocnym haslem, najlepiej że wam robią krzywdę i okradają i już biegniecie. Poczytajcie ale nie pismo święte tylko opracowania naukowe ale to trudniej już zrobić.
 • ben 2017-04-25 22:46:50
  GMO to zbrodnia na ludziach w Polsce a także ruina gospodarki rolnej i co za tym idzie ziemie polskie zamienią się w pustynie.
 • Sylviana33 2017-04-24 22:07:21
  Jeżeli rządzący nie zmienią postępowania to wywieziemy ich na taczkach!!!!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!