Pojenie krów wodą powierzchniową niesie za sobą ryzyko zarażenia różnego rodzaju chorobami oraz zatrucia szkodliwymi substancjami. W takiej wodzie mogą być obecne np. jaja bądź formy inwazyjne pasożytów a także bakterie chorobotwórcze. Istnieje również ryzyko zanieczyszczenia wód powierzchniowych azotynami oraz środkami ochrony roślin, z powodu nieprawidłowego sposobu przeprowadzania zabiegów agrotechnicznych.

Jeśli jednak decydujemy się na pojenie zwierząt z źródeł wód powierzchniowych (najlepiej po wcześniejszym przebadaniu w laboratorium) bądź posiadamy w pobliży pastwiska dostęp do płytkich studni, możemy wykorzystać poidło z pompą.

Jest to urządzenie składające się z pompy, dużego języka oraz miski na wodę. Zasada działania jest podobna do standardowych miskowych poideł oborowych, z tym że zwierzę naciskając język urządzenia nie otwiera zaworu, lecz napędza pompę tłoczącą wodę do miski.

Pompy będące na wyposażeniu takich poideł są w stanie zasysać wodę z głębokości kilku, bądź odległości kilkudziesięciu metrów. Pojedynczy ruch językiem powoduje wypompowanie ok. 0,5 l wody. Ceny takich urządzeń wynoszą ok. 800-1100 zł.

Pamiętajmy, że woda którą pojone są zwierzęta musi być czysta, wolna od zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych. Zwierzęta powinny mieć również uniemożliwiony dostęp do źródeł wody niezdatnej do picia.  

Podobał się artykuł? Podziel się!