PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Polmlek: Otwarcie nowego zakładu w Lidzbarku Warmińskim

Polmlek: Otwarcie nowego zakładu w Lidzbarku Warmińskim Grupa Polmlek otwiera nowy zakład w Lidzbarku Warmińskim fot. Polmlek

Autor: Łukasz Głuchowski/ Polmlek

Dodano: 16-05-2017 16:00

Tagi:

3 miliony litrów serwatki na dobę, innowacyjne technologie i standardy farmaceutyczne. W Lidzbarku Warmińskim powstał jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Europie.Nowa inwestycja Grupy Polmlek to zakład przetwórstwa koncentratu białek serwatkowych (WPC) i cukru mlecznego (laktozy). Z białka produkowanego w Lidzbarku powstają między innymi najwyższej jakości odżywki dla osób aktywnych fizycznie. Czołowi światowi wytwórcy produktów spożywczych dla sportowców już dziś używają WPC z Lidzbarka.

Uroczyste otwarcie fabryki, które odbędzie się 23 maja wiąże się z uzyskaniem przez zakład pełnej mocy produkcyjnej. Od 3 miesięcy przerabia się tu od 2,5 do 3 milionów litrów serwatki dziennie.

- Nowoczesny zakład wyróżnia fakt, że cały proces produkcji jest w pełni kontrolowany i zautomatyzowany. Kompleks zbudowany jest w całości z betonu w technologii ślizgowej, dzięki czemu produkty pozyskiwane są w sterylnych warunkach. Docelowa zdolność produkcyjna to aż 6 milionów litrów serwatki na dobę, czytamy w oświadczeniu Grupy Polmlek.

Zakład w dużej mierze zbudowano przy udziale polskich inżynierów oraz rodzimych technologii. Budowa jednego z największych zakładów w Europie trwała nieco ponad rok, a doprowadzenie go do pełnej zdolności produkcyjnej zajęło jedynie 6 miesięcy.  Uruchomienie produkcji nastąpiło 30.03.2016 r. – dokładnie rok po rozpoczęciu budowy i zaledwie 17 miesięcy od momentu rozpoczęcia projektu. Przy realizacji inwestycji oraz jej uruchomieniu czynnie brali udział pracownicy Polmleku, którzy obecnie pracują w proszkowni.

Nowoczesny obiekt

Proszkownia została wyposażona w nowoczesne urządzenia i systemy informatyczne, a instalacje w innowacyjne systemy zaworowe. Cały proces kontrolowany jest przez system informatyczny typu MES, dzięki czemu w każdym momencie możliwa jest analiza parametrów poszczególnych instalacji i ilości przerobionego surowca. Zakład w 95 proc. wykorzystuje do procesów produkcyjnych wodę wtórną uzyskaną z zagęszczenia serwatki.

Inwestycja warta jest 250 mln złotych i znajduje się na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jako jeden z największych tego typu obiektów w Europie, otwiera zupełnie nowe perspektywy na zagospodarowania składników mleka. Nowoczesna instalacja technologiczna w Lidzbarku Warmińskim daje możliwość wydzielenia z mleka i serwatki bardziej wyspecjalizowanych składników odżywczych, takich jak białka, cukry czy sole mineralne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • hate 2017-11-07 21:53:50
  to jest bubel na kulkach wyd i nic więcej Stara produkty przeterminowane i zwroty pakują i mieszają ze świeżą produkcją i dają nową datę i druha ludzi tym badziewiem co tam produkują i wszech obecny mobing ze strony starych pracowników i władzy nie polecam syf i tyle i jeden drugiego by zabił za większą premię i kto bardziej z ucha strzela .
 • Adam 2017-06-05 16:57:06
  Mega zadowolony ze współpracy z polmlekiem? Od razu widać że pisze to ktoś z ich chamskiego działu skupu mleka. Na uzasadnienie dlaczego w próbce mleka pobranej przez ich przeszkoloną laborantkę wyniki bakteri LKS były o 150 tys. większe niż w Stenis Malbork, a białko i tłuszcz mniejsze o 0.3 punktu procentowego powiedziano, że podczas pobierania próby mieszadło w zbiorniku pracowało tylko podczas pierwszego pobrania (sic!). Ta firma tak
  "profesjonalnie" podeszła do mnie że po tym cyrku złożyłem pismo o rozwiązanie umowy na dostawy mleka i po 6 miesiącach okresu wypowiedzenia zakończyłem z nimi współpracę. Teraz odbiera ode mnie Grupa Pomorze i na "Dzień Dobry" dostałem 20 groszy za litr więcej co przy dostawie 3 tys litrów co drugi dzień gromadzi ładną sumkę. Mleko zawsze w klasie extra. Nie pozwolę się okradać polmlekowi! Radzę innym producentom mleka być odważnym i postąpić podobnie w zależności od lokalizacji gospodarstwa. Pozdrawiam, Adam.
 • Jarem34 2017-05-17 23:52:20
  Ja tam jestem mega zadowolony ze współpracy z Polmlekiem. Żadna inna firma nie podeszła do mnie w tak profesjonalny sposób. A ceny to zależy od człowieka, jednemu będzie mało, jednemu w sam raz. Dla mnie ich ceny są w porządku.
 • 2017-05-16 22:09:12
  To jak to jest ze polmlek zbudował proszkownie 150* mln. Taniej niż mlekpol standardy i moc przerobowa taka sama? Swoje pytanie kieruje do delegatów.
 • duda 2017-05-16 20:07:08
  niech placa swinie jak należy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!