Produkcja mleka w Polsce jest nadal jest na wysokim poziomie, jednak spadki cen widocznie zmniejszyły tendencję wzrostową trwającą w poprzednich miesiącach. W czerwcu br. do sprzedaży trafiło mniej mleka zarówno w stosunku do poprzednich miesięcy jak i analogicznego okresu ubiegłego roku.

- Od wielu miesięcy odnotowywany był rosnący skup mleka, obecnie dynamika dostaw surowca delikatnie wyhamowała. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu do podmiotów skupujących dostarczono 927,5 mln litrów, tj. o 1,7 proc. mniej w porównaniu z czerwcem 2015 roku, oraz o 5,5 proc. mniej od skupu w maju bieżącego roku - podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Biorąc pod uwagę całe pierwsze półrocze br. do skupów trafiło 5 513,7 mln litrów, co stanowi wzrost o 5,6 proc. większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najwięcej mleka skupiły mleczarnie z województwa podlaskiego. Natomiast największą produkcją ogólną pochwalić się mogą rolnicy z województwa mazowieckiego.

- W czerwcu według siedziby podmiotów skupujących, najwięcej mleka surowego skupiono w województwie podlaskim (315,5 mln l), mazowieckim (163,1 mln l), oraz wielkopolskim (114,7 mln l). Najmniej natomiast mleka skupiono w województwie dolnośląskim (4,8 mln l), zachodniopomorskim (6,1 mln l), oraz podkarpackim (7,2 mln l). Natomiast według siedziby producenta najwięcej mleka skupiono w województwie mazowieckim (199,7 mln l), podlaskim (191,3 mln l) i wielkopolskim (135,6 mln l). Najmniej natomiast w województwie lubuskim (7,0 mln l), podkarpackim (12,2 mln l), oraz małopolskim (12,5 mln l) – czytamy w najnowszym raporcie przygotowanym przez Federację.

Jak przypomina Federacja, różnica między ilością mleka skupionego według siedziby podmiotu skupującego, a ilością według siedziby producenta w obrębie jednego województwa pokazuje, jaka ilość mleka wyprodukowana w województwie pozostaje w nim, a jaka z niego „wypływa”.

Podobał się artykuł? Podziel się!