Produkcja mleka w Polsce jest coraz większa. Pomimo spadków cen, widoczna jest zwyżkowa tendencja zarówno w stosunku do poprzednich miesięcy jak i analogicznych okresów ubiegłego roku.

- Od wielu miesięcy w kraju obserwujemy znaczny wzrost skupu mleka. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w maju bieżącego roku do podmiotów skupujących dostarczono 981,5 mln litrów, tj. 4,22 proc. więcej w porównaniu z kwietniem 2016 roku, oraz o 1,7 proc. więcej od skupu w analogicznym okresie ubiegłego roku. W okresie od stycznia do maja bieżącego roku skup wyniósł 4 586,1 mln litrów i był o 7,3 proc. wyższy niż w tych samych miesiącach 2015 roku – podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Najwięcej mleka skupiły mleczarnie z województwa podlaskiego. Natomiast największą produkcją ogólną pochwalić się mogą rolnicy z województwa mazowieckiego.

- W maju według siedziby podmiotów skupujących, najwięcej mleka surowego skupiono w województwie podlaskim (331,6 mln l), mazowieckim (172,5 mln l), oraz wielkopolskim (125,6 mln l). Najmniej natomiast mleka skupiono w województwie podkarpackim (4,7 mln l), dolnośląskim (5,2 mln l) oraz zachodniopomorskim (6,4 mln l). Natomiast według siedziby producenta najwięcej mleka skupiono w województwie mazowieckim (212,2 mln l), podlaskim (203,4 mln l) i wielkopolskim (148,6 mln l). Najmniej natomiast w województwie lubuskim (7,5 mln l), podkarpackim (10,2 mln l), oraz małopolskim (12,3 mln l) – czytamy w najnowszym raporcie przygotowanym przez Federację.

Jak przypomina Federacja, różnica między ilością mleka skupionego według siedziby podmiotu skupującego, a ilością według siedziby producenta w obrębie jednego województwa pokazuje, jaka ilość mleka wyprodukowana w województwie pozostaje w nim, a jaka z niego „wypływa”.

Podobał się artykuł? Podziel się!