PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Polska wystąpiła do KE o zniesienie kar za nadprodukcję mleka

Polska wystąpiła do KE o zniesienie kar za nadprodukcję mleka

Autor: PAP

Dodano: 01-09-2014 09:34

Polska wystąpiła w piątek do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podjęcie dodatkowych działań, mających na celu wsparcie rynku mleka, w tym rekompensaty dla producentów w związku z rosyjskim embargiem na przetwory mleczarskie - poinformował resort rolnictwa.W piątkowym komunikacie ministerstwa podano, że Polska chce zniesienia kar za nadprodukcję mleka w roku kwotowym 2013/2014 oraz nienaliczania ich w 2014/2015 roku.

Komisja Europejska w czwartek informowała, że w związku z rosyjskim embargiem zamierza: uruchomić program dopłat do prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku, dopłat do prywatnego przechowywania wybranych gatunków serów oraz przedłużenie do końca roku kalendarzowego możliwości prowadzenia interwencyjnego skupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku.

Wartość planowanego wsparcia nie jest jeszcze znana. Nieoficjalne szacunki mówią o 10-20 mln euro. Według danych Komisji, wartość eksportu UE produktów mlecznych do Rosji wyniosła w zeszłym roku 2,3 mld euro.

Resort podkreślił, że wpływ rosyjskiego embarga jest na tyle poważny i może mieć długotrwałe konsekwencje dla unijnego, w tym polskiego rolnictwa, że dopłaty do prywatnego przechowywania mogą okazać się niewystarczające. "Jednocześnie unijne ceny interwencyjne zakupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku, jak wielokrotnie podnosiła Polska, ustawione są na tak niskim poziomie, że sprzedaż w ramach tego mechanizmu, nawet w obliczu wprowadzonego przez Rosję embarga, dotychczas nie jest realizowana" - podkreślono w komunikacie.

Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia, Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.

18 sierpnia KE ogłosiła, że w związku z embargiem odblokuje 125 mln euro na rekompensaty dla producentów niektórych łatwo psujących się owoców i warzyw, które trafiały na rynek rosyjski. Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie w piątek. Wcześniej przyznano też wsparcie w wys. 32,7 mln euro dla producentów brzoskwiń i nektarynek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!