Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o spożyciu niektórych artykułów konsumpcyjnych na mieszkańca w 2016 r. Są to dane bilansowe, które obejmują roczne spożycie w gospodarstwach domowych, gastronomii oraz w placówkach żywienia zbiorowego.

- W danych na szczególną uwagę zasługuje silny wzrost spożycia wołowiny (o 75 proc. r/r do 2,1 kg). Jest to jednocześnie najwyższy poziom jej konsumpcji na mieszkańca od 2011 r. Można oczekiwać, że wraz ze wzrostem zamożności polskiego społeczeństwa jej spożycie będzie stopniowo rosnąć - podje Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole Bank Polska S.A.

Inne gatunki mięs

Z danych GUS wynika, że wzrost odnotowała także konsumpcja drobiu. Jest to zwieszenie spożycia o 7,7 proc. w stosunku do roku 2015, do 29,2 kg na mieszkańca naszego kraju. Spadło natomiast spożycie wieprzowiny. Konsumpcja mięsa wieprzowego zmalała w Polsce o 1,4 proc. w stosunku do poprzedniego roku i wyniosło 40,8 kg. Zdaniem analityków sytuacja ta wynikała z silnego wzrostu ceny wieprzowiny względem drobiu w II połowie ubiegłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!