Łącznie nagodzono 54 firmy, którym przyznano 43 Złote Medale i 49 Znaków Nowość Międzynarodowych Targów „FERMA BYDŁA”. Komisja konkursowa, przyznająca wyróżnienia poszczególnym produktom, oceniała ich: funkcjonalność, innowacyjność i efektywność.

W skład komisji konkursowej wchodzili prof. dr hab. Marian Lipiński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz mgr inż. Kornel Pabiszczak i mgr inż. Grzegorz Wysocki z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

W poznańskich targach bierzez udział ponad 130 firm.

Z kolei laureatami nagrody CENTAUR Nauka-Praktyce im. prof. Tadeusza Konopińskiego zostali prof. dr hab. Włodzimierz Nowak oraz prof. dr hab. Marian Lipiński.

Nagroda „CENTAUR Nauka-Praktyce” im. prof. Tadeusza Konopińskiego została ustanowiona i zatwierdzona w 2000 roku przez rektorów Akademii Rolniczych, rektora SGGW oraz dyrektorów Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt i Państwowego Instytutu Weterynarii. Przyznawana jest w uznaniu zasług za wybitne osiągnięcia teoretyczne i praktyczne w hodowli i produkcji bydła, świń oraz drobiu, jak również za dotychczasowy dorobek naukowy, dydaktyczny, popularyzatorski i organizacyjny w tej dziedzinie rolnictwa.

Inicjatywa promowania największych osiągnięć w hodowli i produkcji trzody chlewnej, drobiu oraz bydła nagrodą „CENTAURA” - imienia jednego z najsławniejszych polskich profesorów specjalistów - zyskała uznanie oraz wsparcie wielu wybitnych naukowców. Pierwszym laureatem tej nagrody był prof. Zygmunt Pejsak z PIWet w Puławach.

 

Laureaci Mlecznej Perły:     

1. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie

- serniczek z polewą 150 g

- masło tradycyjne ekstra 200 g

- serek homogenizowany 150 g

- deser ryżowy na mleku 150 g

2. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sokołowie Podlaskim

- twarożek wiejski naturalny kubek 200g

- twarożek wiejski ze szczypiorkiem kubek 200 g

- twarożek wiejski z czerwoną cebulą kubek 200 g

- twarożek wiejski ze świeżym ogórkiem i koperkiem kubek 200 g

3. Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu

- twarożek kanapkowo-sernikowy „Mój Ulubiony” w opakowaniu 200 g, 450 g

- twaróg sernikowy „Mój Ulubiony” 1 kg wiaderko

4. Średzka Spółdzielnia Mleczarska Jana w Środzie Wlkp.