PRZEGLĄD PRASY: Resort rolnictwa zaproponuje, by dodatkowy limit został rozdzielony między kraje proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców. Kwota mleczna w Polsce mogłaby zwiększyć się w tym czasie o około 35 proc., do 11 - 12 mld litrów mleka rocznie - pisze Elżbieta Glapiak. Oznaczałoby to zaspokojenie polskich potrzeb oraz możliwość dalszej sprzedaży. 

Właśnie teraz nasz apel ma szansę zostać wysłuchany, ponieważ w całej Unii brakuje mleka. Zaproponujemy, żeby przez osiem lat co roku zwiększać kwotę mleczną w Europie o 5 proc. To pozwoli osiągnąć limit, który zaspokoi potrzeby polskich producentów.- zapowiedział Mojzesowicz.

Polska ma prawo rocznie produkować 9,38 mld litrów mleka, z czego 9,14 przypada na dostawców hurtowych. W minionym sezonie wykorzystali oni swój limit produkcji w 98 proc. Polskie mleczarnie skupiły w tym czasie 8 mld 97 mln litrów mleka. Produkcja mleka jest o wiele wyższa. Według danych GUS w 2006 roku wzrosła o 0,6 proc. w porównaniu z 2005 rokiem, do 11,63 mld litrów. Mimo iż w tym samym czasie pogłowie krów zmniejszyło się o około 4 proc.

Eksperci szacują, że w 2007 roku produkcja tego surowca może zmniejszyć się o około 2 proc. i wynieść 11,4 mld litrów, a w dłużej perspektywie może być o kilka procent wyższa niż przyznana Polsce kwota krajowa (hurtowa i bezpośrednia) w wysokości 9,4 mld kilogramów.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!